Malinu napada veliki broj štetočina, prouzrokovača biljnih bolesti – patogena i korova. Iz tog razloga potrebno je preduzeti mjere zaštite koje sprečavaju pojavu bolesti, štetočina i korova obezbeđujući zdrav i kvalitetan rod.
Nakon završene berbe u zasadima maline, potrebno je početi sa preventivnim mjerama zaštite protiv štetnih organizama.
Za suzbijanje prouzrokovača biljnih bolesti može se primjeniti preparat na bazi a.m. azoksistrobina odmah nakon berbe i uklanjanja starih izdanaka uz dodatak insekto-akaricida na bazi a.m. abamektina ili a.m.buprofezin-a koji suzbijaju štetne insekte i grinje. Petnaest dana nakon prethodno obavljenog tretmana (u slučaju potrebe) ponoviti tretman istim gore navedenim preparatima, savjetuju iz PSSS Valjevo.
Pročitajte: Razmjeravanje površine i obilježavanje mjesta za sadnju maline
Krajem oktobra u malinjaku je potrebno nastaviti sa preventivnom zaštitom i to primjenom nekih od preparata na bazi a.m. bakra koji suzbijaju prezimljavajuće oblike bolesti koji izazivaju sušenje izdanaka maline.
Jedna od neophodnih mjera u malinjaku nakon berbe je i uništavanje korova, što predstavlja obaveznu i redovnu mjeru u proizvodnji zdravog i kvalitetnog ploda maline. Ukoliko se u malinjacima ne uništavaju korovi i ako se isti poslije berbe ne uklone ili unište oni će biti velika konkurencija ostavljenim izdancima u hrani i vodi koja je najpotrebnija malinjacima u julu i avgustu mjesecu i dobra podloga za razvoj štetnih organizama.
Korovi u malinjacima suzbijaju se primjenom mehaničkih i hemijskih mjera ili kombinacijom istih. Mehaničke mjere podrazumijevaju primjenu različitih agotehničkih mjera: plijevljenje i okopavanje u redu, plitko oranje, drljanje, košenje i freziranje između redova (po potrebi).
Hemijske mjere podrazumijevaju primjenu herbicida. Sa herbicidima u malinjacima treba biti oprezan i ne upotrebljavati ih pre konsultacija sa stručnim licima.
Dipl. inž. Vesna Janković, PSSS Valjevo