Niske temperature u toku zime mogu nanijeti znatnu štetu na posađenom cvijeću. Štete nastaju od veoma niskih temperatura, prilikom velikih oscilacija dnevnih i noćnih u rano proljeće kao i od poznih mrazeva.
Na većini lukovica i gomolja rijetko nastaju štete i pri veoma niskim temperaturama jer su otporne. Bez obzira na njihovu otpornost, one potiču iz različitih krajeva pa samim tim neke mogu biti osjetljive za gajenje na našem podneblju tj. na niske temprature. U svrhu preventive treba ih zaštiti od mraza.
Pročitajte: Pet savjeta za jesenju sadnju lukovica – U proljeće će vas dočekati bujno cvijeće u dvorištu
Zaštita od hladnoće lukovičastog i gomoljastog cvijeća
Sigurna zaštita je prekrivanje debelim slojem organskih materija (5 – 8cm) poslije jesenje sadnje. Preporuka je da se koristi treset, slama i potpuno zgoreli kompost. Ukoliko postoji mogućnost i jelove grane su odličan izbor jer su u toku zime dobra izolacija, a u rano proljeće se lakše uklanjaju.
Stajnjak ili nedovoljno zgoreli kompost treba izbjegavati ili rjeđe koristiti jer lukovice često istrule u toku zime pa se preporučuje za visoko rastuće sorte. Znatno veće štete nastaju od poznih proljećnih mrazeva gdje uglavnom strada cvijet dok se biljke normalno razvijaju. Zasađene lukovice i gomolje u rano proljeće za proizvodnju rezanog cvijeta spadaju u grupu koja često strada od poznih mrazeva (gladiole, begonije, dalije…).
Pročitajte: Kako saditi jesenje lukovice cvijeća
Najbolji rezultat se postiže prekrivanjem površina plastičnim folijama, gdje debljina folije nije bitna već broj slojeva folije. Jednostruka folija štiti do -2°C, zbog čega zasađene lukovice i gomolje treba pokriti sa dva ili tri sloja.