Naslovnica Poljoprivredne grane Ukrasno i ljekovito bilje Žalfija: Svi važni recepti na jednom mjestu

Žalfija: Svi važni recepti na jednom mjestu

Žalfija
Foto: AgroSavjet/Žalfija

Žalfija ili kadulja je samonikla zeljasta biljka s kopljastim i ovalnim baršunastim listovima prekrivenim gustim dlačicama s obje strane. Raste u kamenjarima Mediterana u niskim grmovima. Mlada je svjetlozelena do ljubičasta, cvjeta u malim bijelim, plavim i ružičastim klasovima na vrhu stabljike. Stabljika joj s vremenom odrveni, životni joj je vijek  šest do sedam godina.

Možemo je uzgajati i kao lončanicu u kući, na sunčanom prozoru. Ako listovi počnu žutjeti, znači da joj treba više životnog prostora, tj. mjesta i zemlje. Tu se može uzgajati do ljeta, a onda je presadimo u vrt na opisano mjesto. Do zime će se razviti, u proljeće se oreže (ne stare osnovne  grane).  Listovi se beru prije cvatnje u aprilu, cvijet se sabire u maju i junu. Budući da joj narastu novi listovi, mogu se brati tokom cijele godine. Suši se na sjenovitom i zračnom mjestu. Cvijet kadulje vole i pčele pa je njen med jedan od najljekovitijih.

ŠTA LIJEČI ŽALFIJA

Opšta je floskula da «žalfija čisti krv i cijeli organizam». To ne znači ništa. Ali dokazano je da  žalfija ima antibakterijsko, antivirusno i antifungicidno djelovanje. Što će reći da je dobar borac protiv bakterija, virusa i raznih gljivica, odnosno raznih upala. Pa onda, liječi želudac, crijeva, žuč, mjehur i mokraćne kanale. Pomaže kod bolesti usne šupljine, grla i krajnika. Kod kašlja, hunjavicebronhitisaprehlade i gripe. Sređuje mjesečnicu i hormonalne teškoće u žena. Pomaže kod neuroze i depresije. Regulator je znojenja u bolesti kao i u pubertetu, adolescenciji i klimakteriju. Poboljšava pamćenje i može spriječiti Alzheimer. Koristi kod kožnih bolesti, liječi gnojne rane i čireve. Blagi je afrodizijak. Priprema se u obliku čaja, oparka, tinkture, ulja, kupke, obloga, rakije i vina. Čaj i oparak najčešći su pripravci žalfije za liječenje zdravstvenih tegoba.

ČAJ OD ŽALFIJE

Priprema se tako da se u četvrt litre ključale vode stavi jedna čajna žličica usitnjene žalfije i pusti da na laganoj vatri otklopljeno kuha tri minute. Skine se s vatre, neka odstoji desetak minuta. Procijedi se i pije dvije do tri šalice dnevno, ovisno o tegobama. Ako se radi o upali grla, krajnika i bolestima dišnih organa – topao čaj zasladi se s medom.

BROJSOV ČAJ ZA JAČANJE IMUNITETA

ŽALFIJIN OPARAK

Žlica osušenih usitnjenih listova žalfije prelije se s dva i pol decilitra ključale vode i ostavi da odstoji pola sata. Procijedi se i pije toplo. Kod tegoba s probavnim organima pije se jedna šalica pola sata prije jela. Oparak je djelotvoran i za ispiranje i grgljanje kod bolesti grla i usne šupljine.

RAKIJA OD ŽALFIJE I MEDA

250 listića žalfije namočimo u 1,5 l rakije, najbolje kvalitetne neutralne lozovače. Ostavimo da se moči kroz tri tjedna. Ocijedimo i pomiješamo s kilogramom i pol meda po izboru – od po boji i okusu neutralnog bagrema do jakog i oporog kestena. Rasporedom u tri boce od litreDobro začepimo i bocu povremeno protresemo i nekoliko puta okrenemo. Neka dozrijeva još dva tjedna. Koristiti u malim količinama. Posebno je dobrog okusa ako bocu držite u hladnjaku.

VINO OD ŽALFIJE

U litru kvalitetnog crnog vina – plavac, frankovka, teran – stavimo 10 dg usitnjenih žalfijinih listova. Neka dva tjedna odstoji na suncu uz povremeno potresanje i okretanje. Procijedimo. Popiti poslije jela po jednu malu čašicu.

SIRUP OD ŽALFIJE

100 cvjetova žalfije

4 kg šećera

litre vode

10 limuna

Uberete sto žalfijinih cvjetova tako da se cvijetom smatra onaj cvjetni klas na vrhu stabljike. Prokuhajte šećer i vodu, po mogućnosti – izvorsku. Ohladite. Promješajte sok od 10 limuna. Ubacite 100 cvjetova. Promješajte. Ostavite da odstoji poklopljeno – dva dana. OcijediteSmjestite u boce i dobro začepite. Sterilizirajte u vrućoj vodi ili pećnici. Pije se poput svakog sirupa, pomiješano s vodom.

ULJE OD ŽALFIJE

Za pripravu kupke može se koristiti žalfijino eterično ulje. Deset kapi ulja u pola litre mlijeka. Dobro promiješamo i ulijemo u kadu s vodom pripremljenom za kupanje.  Kaduljino eterično ulje dobiva se postupkom destilacije vodenom parom najbolje mladih listova i grančica kadulje.  Osim za kupku pripravci od žalfijinog ulja koriste i se za inhalaciju kod upale dišnih organa i sinusa u kombinaciji s uljima slična djelovanja, za ispiranje kod upale  usne šupljine i grla, za masažu, za osvježavanje i dezinfekciju prostora.

Izvor: dobarživot.net

PROČITAJTE:

Žalfija: Prirodni antiseptik i antibiotik

Oblepiha – 4 recepta za žensko zdravlje

Rastavić, preslica ili konjorep – Moćni čistač organizma

Exit mobile version