Vodnjika piće za hladne dane – Priroda nam pruža veliki broj biljaka da pripremite organizam za brojna iskušenja. Probajte piće koje će vas obodriti, braniti od virusa, prehlada, predlažemo vam da napravite piće prošlih vijekova i piće naših predaka –Vodnjika.
Omiljeno „zimsko piće“ gorštaka, nekada su pili i stari Sloveni, a ovaj napitak čudesne snage, smatra se lijekom bez premca u vrijeme jakih prehlada i gripa.
Vodnjika obiluje vitaminom C, prava je vitaminska ostava, riznica biljnih kiselina i ljekovitih gorkih materija. Prepoznatljiva je po kiselo – slatkastom ukusu, „rezi“, aromatična je i osvježavajuća. S obzirom na to da se dobija vrenjem od ljekovitog bilja i neprskanog voća – kruške, vodnjika je potpuno prirodan napitak, bez konzervansa i pesticida, sa očuvanim ljekovitim svojstvima biljaka koje sadrži.
Jača imunitet, pije se kao prirodni lijek protiv zastoja mokraće i zatvora, za denzifekciju bubrega i mokraćnih puteva, podstiče varenje hrane, ubrzava metabolizam, potpomaže iskašljavanje, a vjeruje se da olakšava tegobe izazvane astmom i vodenom bolešću. Oni koji su je koristili protiv mamurluka tvrde da je „jutarnji spasilac života“. Nažalost, danas je gotovo nepoznat, zaboravljen napitak, iako oni koji znaju o njenoj ljekovitosti tvrde da „ nijedno domaćinstvo ne bi trebalo da dočeka zimu bez 20 litara vodnjike “.
Vodnjika – piće prošlih vijekova, za zdravlje
RECEPT
- 300 g kleke
- 5 kg (takuša krušaka, jabuka, borovnice),
- 300 g šipuraka
- 15 l vod
Voće operite, odstranite peteljke i stavite u drveno bure (ako nemate može i plastično). Dodajte šipurak zavijen u nekoliko slojeva gaze i kleku. Prelijte vodom, dobro zatvorite i ostavite na sobnoj temperaturi. Posle 35-40 dana, odlivajte onoliko vodnjike koliko je potrebno, procijedite, zasladite medom i pijte po čašu-dvije dnevno. Ukoliko vam ukus bude „jak“ možete da je razredite vodom.
SAVjET PLUS: Koliko vodnjike odaspete za piće, toliko vode dolijte u bure. Tako će ovaj napitak da traje i ostane gotovo neizmenjen do proljeća.