Naslovnica Magazin Zdravlje i ishrana Brđanka i miloduh – kako pomažu poslije preležane kovid infekcije

Brđanka i miloduh – kako pomažu poslije preležane kovid infekcije

Miloduh

Veliki broj ljudi koji su preležali kovid, osećaju simptome iako na testu nisu više pozitivni. Hronični umor, malaksalost, bol u grudima, otežano disanje i oštećenja jetre i bubrega, su tegobe koje mogu da traju i mjesecima poslije preležane infekcije. Momčilo Antonijević, narodni travar i novinar, u stalnoj rubrici Tajne bilja, otriva koje biljke mogu da pomognu da ove tegobe brže prođu.

Matičnjak je jedna od biljaka koja se često pominje u Tajnama bilja zbog njegovog snažnog antivirusnog dejstva, a preporučuje se i kod sindroma hroničnog umora koji je pokrenut uslijed virusne infekcije.

„U njemu se preklapaju nekoliko dejstava koja su jako važna za sve ljude koji osećaju simptome postkovid infekcije. Njegovo antivirusno dejstvo je dokazano na virusima gripa i herpesa i dobro je piti ovu biljku i preventivno, da se bolest ne pojavi. Njena prednost je i to što i mala deca mogu da je koriste, mogu i trudnice i dojilje“, navodi Antonijević.

Od hroničnog umora do problema sa srcem

Paradoksalno, matičnjak se koristi i kod problema hroničnog umora, ali i kod problema sa spavanjem, a dobar je i kod srčanih problema. Kod srčanih problema matičnjak je najbolje kombinovati sa glogom, ili sa valerijanom ko ima problema sa spavanjem ili povišenim pritiskom.

„Ukoliko imate sindrom hroničnog zamora onda je dobro matičnjak kombinovati sa jednom biljkom koja se zove petrovac, Agrimonia eupatoria, to nije ona biljka sa bijelim cvetićima, već ona koja ima one sitne čičkove, da tako kažem, sitne žute cvjetiće i izuzetno je oporog gorkog ukusa. Ima puno tanina, ali se i ona pokazala vrlo efikasna kod tog hroničnog zamora“, dodaje narodni travar.

Majčina dušica i kleka takođe mogu da pomognu kod ovog problema, jer su i one pokazale antivirusno dejstvo, tako da u kombinaciji sa matičnjakom mogu da daju zaista dobre rezultate.

Čaj, tinktura i eterično ulje matičnjaka

Matičnjak se koristi i kao čaj, i kao tinktura i kao esencijalno, odnosno eterično ulje. Čaj se priprema tako što se jedna supena kašika matičnjaka prelije sa šoljom ključale vode. To se promiješa, poklopi i ostavi da stoji dvadesetak minuta do pola sata, procijedi i popije.

Antonijević naglašava da je jako važno da se čaj od matičnjaka ne kuva jer će to esencijalno ulje kome matičnjak duguje svoju ljekovitost je izuzetno termolabilno.

Ukoliko se koristi eterično ulje onda se koristi za inhalaciju, a ukoliko je terapeutskog kvaliteta, može čak i da se pije.

„Tinktura je ekstrakt matičnjaka koja se dobija potapanjem biljke u alkohol. Sto grama čistog lista se potopi u pola litra 70% alkohola. Zatvori se dobro, promućka i drži na tamnom i hladnom mjestu 12 dana do dvije nedjelje. Kada se to procijedi, dobija se tinktura matičnjaka. Koristi se tako što se tri puta na dan pije po 20 kapi ove tinkture sa malo vode ili nekog čaja“, objašnjava narodni travar.

Miloduh

Miloduh je prilično zapostavljena ljekovita biljka o kojoj se malo zna, potpuno nepravedno, naglašava Momčilo Antonijević. Ali svi oni koje muči suvi nadražajni kašalj koji nikako da prestane, ili imaju problem sa upalom bronhija ili pluća, prava biljka koja će pomoći je miloduh.

Pet kapi miloduha se nakapa u šerpu tople vode i inhalira se. Važno je tokom inhalacije držati zatvorene oči, naglašava narodni travar, jer miloduh može da izazove suze.

Inhalacija miloduhom može da pomogne i ljudima koji imaju problem sa migrenom ili bilo kojom akutnom virusnom infekcijom.

Idealno bi bilo da se inhaliramo dva puta na dan, ujutru i uveče i poslije inhalacije najbolje je sat vremena ne izlaziti napolje.

Miloduh je biljka koja se gaji i esencijalno ulje koje Momčilo Antonijević koristi dolazi sa istoka Srbije iz sela Veliki Jasenovac u kojem ga uzgaja jedna mala zemljoradnička zadruga.

Pročitajte: Matičnjak – Razmnožavanje i mjere njege

Kod suvog nadražajnog kašlja pored inhalacije miloduhom dobro je koristiti i čajeve od divizme.

Divizma je otovna za ribe, sadrži saponin koji je za ljude potpuno bezbijedan, a nekada se riba lovila tako što se divizma stavi u potok, pastrmke se onesvijeste i onda se lako vade. Ali saponin je koristan za čovjeka i čisti disajne puteve i pomaže u izbacivanju sluzi iz organa za disanje, a tu je i bijeli sljez.

Brđanka za bolove u zglobovima i mišićima

Brđanka ili Arnica montana je planinska, aromatična biljka visine od 20 do 60 santimetara. Raste na suvim livadama, planinskim obroncima i brdima, na području skoro cijele Evrope. Ima narandžasti cvjetić koji donekle podsjeća na neven.

„Ona je zapravo jako vrijedna biljka kada su u pitanju bolovi u mišićima i zglobovima, ali i kod sportskih povreda, kod modrica, uboja i sličnih stvari, brđanka, odnosno tinktura brđanke može jako mnogo da pomogne. Tinktura može da se koristi za masažu, a kada se razblaži sa dvostrukom količinom vode, može da se koristi i kao obloga“, objašnjava Antonijević.

Osim toga, može se koristiti i eterično ulje ruzmarina i kleke, ali treba imati u vidu da se esencijalna ulja ne nanose na kožu u nerazblaženom obliku, već se po pravilu razblažavaju nekim nosećim uljem.

Kupke od ovsene slame

Ovas nam je poznat prvenstveno kao žitarica, ali je izuzetno ljekovita biljka. Ovsenu slamu nije jednostavno naći, ali zato u prodavnicama zdrave hrane ima neoljuštenog zrna ovsa za čaj i on može da se koristi kao zamjena za slamu.

„Neki fitoterapeuti preporučuju čak i ovsene pahuljice u tu svrhu. Potrebno je pet litara vode, dvije pune šake slame ili šaka neoljuštenog ovsa za čaj. To se kuva pet minuta, prohladi, procijedi i doda u vodu za kupanje. U toj kupki treba ostati 15 do 20 minuta“, objašnjava Antonijević.

Ovo je izuzetno korisno za jačanje cjelokupnog organizma, a posebno se preporučuje rekonvalescentima. Nekada se preporučivalo i slabunjavoj deci koja često poboljevaju i imaju probleme sa disajnim organima, organima za varenje i imunitetom uopšte.

Kupka je jako korisna i za kožu, posebno za one koji imaju problema sa ekcemima.

Exit mobile version