O visibabi kao ljekovitoj biljci ima vrlo malo podataka. U broju struฤnog ฤasopisa Ljekovite biljke iziลกao je opลกiran ฤlanak o visibabi, na kojeg se ovdje oslanjamo, kao i na podatke ruskih struฤnjaka.
Visibaba je viลกegodiลกnja zeljasta biljka koja se razvija iz lukovice. Stabljika je visoka do 20 cm i zavrลกava jednim viseฤim cvijetom. Listovi su duguljasti, plavozeleni, cijelog ruba, a razvijaju se istovremeno s cvjetovima. Visibaba obiฤno cvjeta od februara do marta, a ponekad se cvjetovi probijaju kroz snijeg i suvo liลกฤe veฤ u januaru. Cvjetanje traje od dvije do tri sedmice.
Zvonoliki vjenฤiฤ cvijeta tvore latice rasporeฤene u dva kruga. Listovi unutraลกnjeg kruga ocvjeฤa su zelenkasti i kraฤi od vanjskog kruga ocvjeฤa. Vanjske latice su duguljaste i posve bijele, a unutraลกnje su kraฤe, sa zelenom pjegom na vrhu. Cvijet je na stapci pognut poput stare bake, pa odatle vjerojatno potiฤe naลก narodni naziv visibaba. Plod je ลพutozeleni tobolac s nekoliko sjemenki koji dozrijeva u aprilu i maju. Sjemenke su duguljaste, zelene, a raznose ih mravi (mirmekohorija).
Proฤitajte: Zabranjeno branje visibaba i ljubiฤica, kazne ogromne
Visibaba raste u prozraฤnim listopadnim ลกumama i ลพivicama, na livadama, uz potoke i vrbike, ฤesta je u ลกikarama. Moลพe se naฤi u velikom mnoลกtvu, od nizina do brdskih predjela. Visibabe su zbog atraktivnih cvjetova vrlo omiljene proljetnice pa se prenose i u vrtove. Postoje brojni varijeteti vrste. Odgovaraju joj razliฤita staniลกta.
Visibaba pฤelama daje obilje peludi i nektara za rani proljetni razvoj legla pa je i po tome znaฤajna biljka.
U ljekovite svrhe koriste se lukovice i liลกฤe visibabe. Lukovice se iskapaju u poฤetku cvjetanja, oฤiste se od zemlje i korjenฤiฤa i zatim operu pod mlazom hladne vode i obriลกu. Odmah se upotrebljavaju za pripremu tinkture ili masti.
Vrijeme branja
Listovi se beru od poฤetka cvjetanja do stvaranja sjemena jer tada sadrลพe najviลกe ljekovitih tvari. Listovi se suลกe na hladnom, sjenovitom i prozraฤnom mjestu. ฤuvaju se u papirnatim vreฤicama na suvom, tamnom i hladnom mjestu.
Svi dijelovi visibabe sadrลพe otrovne alkaloide. Najzastupljeniji alkaloid je galantamin kojega najviลกe ima u lukovicama. Galantamin je vrlo otrovan i uzrokuje povraฤanje. S druge strane on je u malim koliฤinama vrlo ljekovit. Po tome je visibaba i otrovna i ljekovita biljka.
Proฤitajte: Ljubiฤica โ Ljekovita svojstva i recepti
Ljekovitost
Visibaba se moลพe koristiti u lijeฤenju mnogih bolesti. Nalazi primjenu u narodnoj i sluลพbenoj medicini. Primjenjuje se spolja i iznutra, najฤeลกฤe lokalno. Upotrebljava se za lijeฤenje koลพnih bolesti, bolesti kostiju i zglobova, gljiviฤnih infekcija, neuralgija i drugih bolesti i to u obliku masti, tinktura i kupki. Mast se prireฤuje na specifiฤan naฤin iz svjeลพih lukovica.
Maลกฤu se maลพu oboljela mjesta u sluฤaju neuralgije, iลกijasa, vratobolje, kriลพobolje, spondiloze i osteoartritisa. Tinktura se pravi od listova i svjeลพih lukovica. Koristi se kod gljiviฤnih infekcija koลพe i noktiju, svraba, ฤira, akni, rana i bolova u zglobovima.
U kupke od listova namaฤu se noge u svrhu lijeฤenja gljiviฤnih infekcija. Znaฤajno je da je alkaloid galantamin vaลพan sastojak lijekova protiv staraฤke demencije, Alzheimerove bolesti, djeฤje i cerebralne paralize i drugih ลพivฤanih bolesti. Uz to, istraลพuje se djelovanje galantamina na stanice raka.
Napomena:
Autor: Marija Glavaลก