Subota, 14 Septembra, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeTop 5 savjeta da zaustavite proždrljive gusjenice: Zbogom šimširovom moljcu

Top 5 savjeta da zaustavite proždrljive gusjenice: Zbogom šimširovom moljcu

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Moljca je najbolje suzbijati u aprilu ili avgustu, a u toplijim godinama i na toplijim mjestima i nešto ranije.

Sada je pravo vrijeme za suzbijanje gusjenica šimširovog moljca, javlja Agrarheute, te donosi korisne savjete kako se riješiti proždrljivih gusjenica i spasiti šimšir.

Prema mišljenju dr. Thomasa Branda iz Odjela za zaštitu bilja Poljoprivredne komore Donje Saske (LWK), moljca je “najbolje suzbijati u aprilu ili avgustu, a u toplijim godinama i na toplijim mjestima i nešto ranije“.

Ručno uklanjanje i orezivanje

Ručno uklanjanje gusjenica može značajno smanjiti štete, iako je to zadatak koji zahtijeva dobar vid jer su zeleno-crne gusjenice kamuflirane i teško ih je pronaći. Također se preporučuje ispiranje čistačem pod visokim pritiskom, ali zbog opasnosti od povreda i gljivičnih infekcija, ova metoda nije uvijek moguća.

U svakom slučaju, potrebno je snažno obrezivanje, a orezani materijal treba pravilno zbrinuti.

Korištenje insekticida i bioloških sredstava

Za suzbijanje se mogu koristiti insekticidi koji su klasifikovani kao sigurni za pčele. Neki od ovih preparata sadrže prirodne protivnike, poput NeemAzala, koji je registriran u BiH.

Takođe, u svrhu zaštite grmova mogu se koristiti hemijski pripravci poput Fastac EC, Decis 2,5 EC, Actara 25 WG, Chess WG i dr. Nakon aplikacije insekticida, preporučuje se biljke prekriti PVC folijom na 24-48 sati kako bi se pojačao učinak tretmana.

Korisni insekti

Šimširov moljac je leptir prepoznatljiv po bijelim krilima s tamnim rubom. Njegove gusjenice love pauci, ose, te ptice poput vrabaca i crvendaća. Iako su prirodni neprijatelji ove invazivne vrste nekada bili rijetki, situacija se sada mijenja.

Vrt koji potiče razvoj korisnih insekata može pomoći u suzbijanju moljca.

Pažljivo ih pratite

Zbog skrivenog načina života i kamufliranih gusjenica, zaraza se često otkriva kasno. Kada se na vanjskim listovima pojave tragovi hranjenja i svilenkaste mreže, gusjenice su već dugo aktivne. Feromonske zamke mogu otkriti njihovu prisutnost, ali ih ne suzbijaju.

Dva puta godišnje pojavljuju se dvije generacije gusjenica – u proljeće, kada se hrane do sredine maja, te od kraja jula do septembra, nakon čega se kukulje i ponovno polažu jaja. Gusjenice koje se izlegnu, prezimljavaju uvijene između listova.

Nadati se novom rastu

U proljeće je važno pratiti znakove hranjenja poput izmeta, tragova grickanja, svilenih niti i prisutnosti gusjenica. Izmet gusjenica obično pada ispod biljaka, a od nagriženih listova često ostaju samo srednje žile ili rubovi. Kod jakog napada, nadzemni dijelovi biljke mogu uginuti, ali kod manjeg napada šimšir se može oporaviti. Ako je zaraza napredovala, biljke se mogu duboko orezati, a novi rast je moguć već naredne godine.

Podsjetimo, jedna gusjenica tokom svog razvoja može pojesti do 45 listova, a na grmovima ih može biti i nekoliko stotina, što ukazuje na njihovu masovnost i štetnost.

Izvor: agroklub.ba

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI