PALE – Dvadesetpetogodišnji Marko Đukić sa Pala bavi se proizvodnjom domaćih jaja, pilića i uzgojem koka, te na taj način sebi obezbjeđuje džeparac potreban za fakultet.
Đukić priča za Srnu da uzgojem koka i prodajom jaja sebi obezbjeđuje džeparac koji mu je potreban za fakultet i druženje, a u svemu tome najveću podršku i pomoć dobija od svoje porodice.
“Na farmi posjedujem 130 koka za proizvodnju jaja za ishranu koje su na slobodnom ispustu tokom čitavog dana, kao i dva jata od 15 koka sa dva pijevca za proizvodnju jaja za nasad. Imam preko 100 pilica za sledeću sezonu“, ističe Đukić, koji je student treće godine Poljoprivrednog fakulteta u Istočnom Sarajevu.
Đukić je podsjetio da se proizvodnjom domaćih jaja počeo baviti prije tri godine isključivo zbog ljubavi prema živini i zdravoj ishrani, a prije godinu i po počeo je uzgajati piliće.
Koke za jaja i koke za jaja i meso
Marko posjeduje dva tipa živine – koke za jaja i koke za jaja i meso.
Prema njegovim riječima, koke za jaja su leghorn i talijanka, koje karakteriše velika nosivost jaja od 220 do 270 na godišnjem nivou i bijele ljuske jajeta.
“Koke za jaja i meso su austrolorp i saseks, koje karakteristiše manja nosivost jaja do 180 na godišnjem nivou, te kvalitetno meso za ishranu“, dodaje Đukić.
Đukić navodi da koke isključivo hrani žitaricama kao što su ječam, kukuruz i soja, a preko dana su puštene, što im omogućava unos dodatnih proteina i zelene mase.
Jaja prodaje na kućnom pragu i ima stalne mušterije.
Cijena školjke jaja za ishranu je 13 KM, a cijena jaja za nasad (plodnih jaja) kreću se od jedne do dvije KM po komadu.
Marko bi u budućnosti volio da učestvuje na raznim izložbama i postane sudija za ukrasnu živinu.
Izvor: capital.ba
PROČITAJTE:
Najneobičnije seosko imanje: Gradska petorka se uspješno bavi poljoprivredom
Konji se ponovo vratili u njive u Lijevče polju i Potkozarju
SAVJETI ISKUSNOG RATARA: U osmoj deceniji punim gasom po plodnoj zemlji
Mladi poljoprivrednik Ajdin Hodžić: Ove godine neće se ogladnjeti