Invazivne stjenice (Smrdibube) oštećuju cijelu biljku, a najveće štete prave na plodovima. U toku je migracija i dopunska ishrana. Sada je vrijeme da reagujemo.
Zaštita usjeva i zasada od invazivnih stjenica
Vizuelnim pregledima poljoprivrednih usjeva i zasada registrovano je prisustvo dvije vrste invazivnih stjenica:
zelene (povrtne) stjenice (Nezara viridula) i
braon mramoraste stjenice (Halyomorpha halys).
Njihovo prisustvo je uočeno u zasadima bresaka, nektarina, jabuka, dunja, krušaka, trešanja, malina, lijeske i vinove loze kao i u usjevima krompira, kupusa i dr.
Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve koje sisaju biljne sokove iz svih nadzemnih dijelova biljaka, a najveće štete nastaju u plodonošenju gdje dolazi do oštećenja plodova koji gube tržišnu vrijednost.
U toku je migracija odraslih jedinki prezimljujuće generacije u poljoprivredne usjeve i zasade i njihova dopunska ishrana i kopulacija.
Sada je veoma važno utvrditi njihovo prisustvo na parcelama i prije polaganja jaja sprovesti mjere suzbijanja. Proizvođačima se preporučuju pregledi usjeva i zasada na prisustvo invazivnih stjenica.
Ukoliko se uoči njihovo prisustvo, sa ciljem sprječavanja polaganja jaja i daljeg razvoja stjenica, PIS preporučuje primjenu insekticida iz grupe piretroida na bazi aktivnih materija cipermetrin ili deltametrin.
Osobine povrtne stjenice
Povrtna stjenica (Nezara viridula) je polifagna štetočina. Štete prave larve i imago na plodovima i izdancima biljaka.
U Srbiji je prvi put registrovana, 2007. godine na Fruškoj gori i u okolini Beograda, njeno prisustvo registruje se svake godine.
Odrasle jedinke su intenzivno zelene boje, dok larve tokom svog razvoja mijenjaju boju. Ono što je karakteristično za svih pet larvenih uzrasta jeste prisustvo bijelih tačkica po tijelu.
Pošto je polifagna ima je u usjevima paprike, paradajza, krompira, boranije, soje, kukuruza i u zasadima voća i vinove loze, podsjećaju zaštitari Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja (PIS).
Štete pričinjavaju larve i odrasle jedinke koje buše biljno tkivo i sisaju sokove.
Na plodovima paradajza i paprike, na mjestima ishrane dolazi do diskoloracija na pokožici, plodovi dobijaju gorak ukus i gube tržišnu vrijednost.
Ova stjenica polaže buretasta jaja na naličje listova u gomilicama. Svježe položena jaja su bijele boje, a sa razvojem dobijaju crvenkastu nijansu.
Tek ispilile larve se ne hrane, dok u kasnijim fazama razvoja ubacuju svoju sisaljku u tkivo biljke i ispuštaju toksine. Takvi plodovi nisu za upotrebu.