Sjetva cvijeća iz kesice

Početak proljeća nam donosi mogućnost da ostvarimo želje, kad je u pitanju sadnja cvijeća u bašti. Budući da je izbor cvijeća raznovrstan i vjerovatnoća da nađete šta vam odgovara je velika.

Ako ne kupujete rasad, nego vam odgovara sadnja cvijeća iz kesice, onda treba voditi računa o nekoliko stvari. Kesice sa sjemenom cvijeća mogu se kupiti u cvjećarama, poljoprivrednim apotekama, velikim marketima ili naručiti iz kataloga.

Direktna sjetva sjemena

Poznato je da se sjeme biljaka može posijati direktno u bašti, ali za neke biljke ovo nije dobra opcija. Kada je u pitanju direktna sjetva, iskustva baštovana pokazuju da neke vrste cvijeća ne niču ili slabo klijaju. Razlozi su brojni. Neke sjemenke cvijeća su veoma sitne i treba ih posijati plitko, pa ako se posiju preduboko one neće iznići. Traže kvalitetnu i usitnjenu zemlju. Moguće je da sjeme cvijeća neće klijati, zbog niskih ili visokih spoljašnjih temperatura. Postoji tačan period kad se koje cvijeće sadi. Klijavost sjemena biljaka iz kesice nikad nije apsolutna, pa uvijek možete očekivati da dio sjemenki neće proklijati. Obično je klijavost sjemena označena na kesicama. Zato se treba dobro informisati o vrsti cvijeća i da li je sjeme iz kesice adekvatno za direktu sjetvu u bašti. Za direktnu sjetvu na otvorenom potrebno je sačekati toplije vrijeme. Biljka teško stigne da proklija, oformi se i ukorjeni, a već je dočekaju visoke ljetne temperature.

Sjetva sjemena u kontejnere

Sjetva sjemena u kontejnere ili plastične čaše je u većini slučajeva bolja opcija. Ako želite kvalitetno i lijepo cvijeće, najbolje je da se odlučite za sjetvu sjemena u posude, gdje će nakon nekog vremena, da se dobilje rasad. Za sjetvu sitnog sjemena treba koristiti kvalitetnu zemlju za cvijeće.

Kompost treba biti rastresit, bez korova, žilica i grumenja. Dobro bi bilo prosijati ga. Kada je spreman, njim se napune posude, plastične čaše ili kontejneri. Potom se posije sjeme na odgovarajuću dubinu. Po pravilu što je sitnije sjeme ono se pliće sije. U nekim slučajevima dovoljno je svega nekoliko milimetara zemlje preko sjemena. Za krupnije sjeme se pravi rupica, pa se ubaci sjeme i onda prekrije zemljom.

Za svako cvijeće trebalo bi da piše na kesici na koju se dubinu sije. Ove kontejnere sa sjemenom treba držati u zatvorenom, ali ne u sobi gdje je pretoplo, nego na lođi, stepeništu, plasteniku i sl. Tako je sadnja cvijeća iz kesice u ovom slučaju, zapravo prvo sjetva u kontejnere, a kasnije kada biljka proklija i formira se i presađivanje rasada u baštu.

Kada se sije sjeme cvijeća iz kesica

Sjeme cvijeća u kesicama može biti sitnije ili krupnije, a u većim kesama se prodaju lukovice. Posebno obratite pažnju na vrijeme kada se obavlja sjetva. To bi trebalo da piše. Neke lukovice se posiju na jesen i prezime u zemlji, a na proljeće kreću da niču i prijatno nas iznenade. Sjetva sjemena u kontejnere se obično obavlja još tokom zime, jer se kontejneri drže u zaklonu, pa biljkama ne smeta što je napolju hladno. Onda na proljeće, kada to vremenski uslovi dozvole, biljke se iznose napolje da se adaptiraju, a nešto kasnije se i presađuju na otvorenom.

Izvor: sadnja.com

PROČITAJTE:

Kog datuma iznijeti cvijeće na terasu?

Koje cvijeće treba posaditi u februaru?

Cvijeće koje cvjeta zimi

Exit mobile version