Naslovnica Poljoprivredne grane Zaštita i ishrana biljaka Simptomi oboljenja biljaka usljed nedostatka ili viška hranjivih materija

Simptomi oboljenja biljaka usljed nedostatka ili viška hranjivih materija

Biljke često pokazuju upadljive simptome oboljenja čiji uzročnici nisu infektivne prirode. Jedan od značajnijih uzročnika takvih oboljenja je nedostatak ili višak hranjivih materija.

Nedostaci značajnih mineralnih elemenata u ishrani su među najzastupljenijim neinfektivnim uzročnicima bolesti biljaka. Oni se nepovoljno odražavaju na razvoj korijena i nadzemnih djelova biljaka i na njihovo plodonošenje.

Azot je konstitutivni element tako značajnih jedinjenja kao što su hlorofil, hormoni, aminokiseline, proteini uključujući enzime i vitamine. U nedostatku azota biljke imaju usporen rast, mladari su tanki i skraćeni, rastu uspravno. Lišće je sitnije. Takođe, sa starenjem dobija narandžasto-crvenu boju. Česte su i nekroze po obodu starijeg lišća. Kod većeg nedostatka azota odnos korijenskog djela prema nadzemnom izdanku je poremećen. Takođe, smanjena je akumulacija šećera koji tada predstavlja ograničavajući faktor u procesu disanja biljaka. Cvjetanje biljaka je u značajnoj mjeri redukovano. Kod trava i žitarica koje pate od nedostatka azota javlja se slabije bokorenje, na stabljikama pojava crvenkastih pruga, dok su im klasovi sitni, zrna nepotpuno razvijena.

Simptomi se mogu ublažiti pa i otkloniti unošenjem u zemljište azotnih đubriva i folijarnom prihranom.

Pročitajte: VRIJEME SJETVE RASADA je od ključnog značaja za jake i zdrave biljke

Sa viškom azota biljke su bujnije sa krupnijim i sočnijim lišćem. Povećava se parenhim na račun sklerenhima zbog čega su tkiva sunđerasta, mekša i osjetljivija na razne bolesti i mehaničke povrejde. U godinama sa češćim i jakim kišama, prvenstveno olujnim, biljke su podložne poleganju, njihov korijen je kraći i deblji, a u slučaju suše su manje otporne. Vegetacija se produžuje, a može doći i do promjene kvaliteta plodova zbog nakupljanja azotnih jedinjenja na račun belančevinastih. Višak azota u vidu amonijaka izaziva kod biljaka pojavu toksičnosti , pa čak i nekrozu zeljastih djelova.

Biljke koje pate od deficita fosfora se mogu lako prepoznati po boji listova, koji su tamno do zagasito zelene i crvenkaste boje usljed povećane sinteze antocijana. Višak fosfora u biljkama se rijetko javlja pošto se njegovi joni u zemljištu brzo vežu.

Kalijum je element koji je veoma bitan za vodni režim biljaka jer snižava koeficijent transpiracije. Značajan je i kao katalizator posebno u redukciji nitrata i u procesima prevođenja skroba u šećer. Ima značajnu ulogu u procesu fotosinteze i u velikoj mjeri doprinosi povećanim aktivnostima kambijuma.

Nedostatka kalijuma u zemljištu je česta pojava. Manifestuje se žutilom lišća, posebno po obodu. Kod voća – jabuke javlja se izumiranje oboda listova, talasavost i kovrdžanje listova i na kraju, njihovo sušenje i opadanje. Nedostatak kalijuma se može relativno lako riješiti dodavanjem u zemljište većih količina đubriva u vidu kalijumovih soli.

U prirodi su rijetke pojave viška kalijuma, a ako se to desi tada dolazi do nedostatka kalcijuma i magnezijuma.

Izvor: PSSS 

Exit mobile version