Naslovnica Poljoprivredne grane Ukrasno i ljekovito bilje Sedam najčešćih bolesti koje pogađaju sobne biljke – Evo kako da ih...

Sedam najčešćih bolesti koje pogađaju sobne biljke – Evo kako da ih prepoznate i spasite svoje biljke

Foto: agrosavjet.com

Ustanovljeno je sedam najčešćih bolesti koje pogađaju kućne biljke, zajedno sa simptomima i načinom liječenja, neke od njih predstavljaju veoma česte pojave, dok su neke ipak manje zastupljene.

Bolesti Karakteristike Simptomi Liječenje

Bazalna matična trulež

Uzrokovana gljivičnom micelijom koja živi na površini tla. U situacijama prekomernog zalivanja, hladnog i vlažnog vazduha, ova bolest se razmnožava velikom brzinom. Crne ili bijele mrlje u podnožju biljke. Uobičajeno utiče na bazu, jer ona predstavlja najblaži dio tla. Kaktusi su najviše izloženi riziku. Jedini tretman je uklanjanje truleži i prašenje zaražene sobne biljke fungicidom.

Botritis

Ova bolest nastaje zbog gljivica koje se prenose putem vazduha koje slete na oštećeno ili umirujuće tkivo. Do ovog problema dolazi kada je sobna biljka veoma slaba, a atmosfera vlažna i hladna. Meke trule mrlje koje bivaju prikrivene sivkastom gljivicom. Uklonite zaražene dijelove biljke i pronađite način da smanjite vlažnost, na taj način možete zaštiti svoju sobnu biljku od ove opake bolesti.

Manjak hranljivih sastojaka

Ako sobna biljka nema odgovarajući tretman đubrenja, to može izazvati razvijanje mnogih bolesti. Glavni simptomi koji se javljaju usljed ovog problema su neuobičajen i slab rast sobne biljke. Listovi mogu biti veoma mali sa čudnim oblikom i izbledelom bojom. Efikasan tretman je darivanje biljke hranljivim materijama, putem đubrenja. Osim toga, kako biste bili sigurni u kvalitet zemljišta Vaše sobne biljke, predlažemo Vam presađivanje. Savjet je da sačekate oko 8 nedelja nakon presađivanja prije nego što krenete sa gnojidbom.

Pepelnica 

Srećom, ova bolest ne izaziva kobne posledice. Takođe, ne pojavljuje se tako često među sobnim biljkama jer se prenosi putem vetra. Znak koji ukazuje na pepelnicu je bijeli, praškasti prah na lišću sobne biljke. Ako se ostavi bez nadzora, može se proširiti po cijeloj biljci. Pažljivo uklonite zaražene listove. Prašite biljku fungicidom, a lišće ispirajte rastvorom sumpora.

Rust 

Rust je sinonim za rđu, češće se javlja kod spoljnih biljaka, ali nije isključena njena pojava kod sobnih. Posebno vodite računa kod krizantema, pelargonijuma i fikusa. Ova bolest se javlja u vidu smeđih prstenova ili fleka na lišću. Obično počinju na donjoj strani lišća. Rust uzrokuje opadanje lišća. Potpuno iskorenjavanje rusta je veoma teško, ali se može kontrolisati. U svakom slučaju, pažljivo uklonite zaražene listove i pokušajte da ne tresete biljku jer će to dovesti do širenja infekcije.

Sooty mold

Ovo je bolest koja ima vrlo vidljivo prisustvo. Stvara nekoliko štetočina poput Vage. Crna ili tamno zelena čađa poput mrlja. U ekstremnim slučajevima će premazati cijelo lišće. Sooty mold ne šteti sobnim biljkama direktno, ali je estetski veoma neprijatna pojava. Možete je ukloniti brisanjem lišća vlažnom krpom. Nakon toga, lišće isperite čistom, mlakom vodom.

Virusi 

Virusi su široka tema. Obično proizvode štetočine kao što su lisne uši. Postoje brojni simptomi biljnih virusa i mogu se pojaviti u različitim oblicima, u zavisnosti od vrste sobne biljke. Virusi uzrokuju oslabljen i uobličen rast, a listovi su u većini slučajeva požuteli. Za ovu bolest, nažalost, nema lijeka, ako je uzelo maha, biljku treba ukloniti kako se infekcija ne bi proširila na druge, zdrave biljke.

 

Ne morate znati sve o ovim problemima da biste imali zdrave biljke, samo treba paziti na njih adekvatnom njegom i kontrolisanjem. Ukoliko je vaša sobna biljka zaražena, treba je tretirati odgovarajućim hemikalijama. Možete ih prskati koncentrovanim insekticidom ili fungicidom razblaženim u čistoj vodi. 

Neke tečne hemijske sprejeve možete nabaviti već pripremljene. Kompost takođe možete zalivati sistemskim insekticidom koji preko biljnog sistema ulazi u biljku. Ovo je brz i efikasan način da se oslobodite štetočina.

Izvor: cvecaraelite.rs

Exit mobile version