Rtanjski čaj, vrijesak i čubar su biljke iz iste porodice Satureja koje se vijekovima koriste kao moćno sredstvo u borbi protiv infekcija. Saznajte na koji način se pravilno upotrebljavaju, doziraju i sa kojim biljkama se najbolje kombinuju.
Čubar (Satureja hortensis) i rtanjski čaj odnosno vrijesak kako ovu biljku zovu u Hercegovini (Satureja montana) sadrže veliki procenat (čak do 2 odsto) etarskog ulja. Jedinjenja timol, a posebno karvakrol imaju snažno antiseptično dejstvo pa se zato i čubar i rtanjski čaj koriste kao provjereni narodni lijek za infekcije organa za varenje, bolove u želucu i crijevima, protiv nadutosti i gasova.
Baš zahvaljujući karvakrolu ove biljke se sasvim opravdano upotrebljavaju u liječenju Helicobacter pilori. U tu svrhu može se piti čist čaj od čubra ili vrijeska ili u kombinaciji sa kantarionom i vranilovom travom. Svakog dana piju se tri šolje nezaslađenog čaja pola sata prije jela.
Pročitajte: Boražina, prekrasna i ljekovita biljka
Čaj od čubra bez šećera se preporučuje dijabetičarima jer značajno smanjuje osjećaj žeđi, karakterističan za ovo oboljenje. Pomaže i kod bolesti jetre i žuči, upala i ranica u ustima, kao i za smirivanje razdražljivosti i nervoze.
Čubar i vrijesak su odlični začini koji jelima daju ukus koji donekle podsjeća na biber i miris koji liči na majčinu dušicu. Naime, majčina dušica, vranilova trava i origano takođe u svom etarskom ulju sadrže timol i karvakrol pa su ove biljke veoma kompatibilne i zajedno imaju sinergistički efekat.
I rtanjski čaj i čubar sa uspjehom se koriste kod respiratornih infekcija, protiv kijavice i astme. U kombinaciji sa zovom i miloduhom preporučuju se kod upornog i snažnog kašlja.
Ove dvije biljke su oprobano narodno sredstvo za liječenje urinarnih infekcija, posebno onih izazvanih ešerihijom. U tu svrhu prije se leitač jakog čaja od čubra ili vrijeska ili od kombinacije ove dvije biljke u koji se tokom kuvanja doda šaka suvih brusnica.
Pročitajte: Moćne bobice sadrže 18 aminokiselina, esencijalne za život i dovoljno 100 grama
Zbog fenolnih materija u eteričnom ulju, ima jako antiseptičko svojstvo, a istraživanja su pokazala da ima izraženo antivirusno dejstvo, pa su zato šolja ili dvije čaja od čubra ili rtanjskog čaja odlična preventiva u vrijeme epidemija respiratornih infekcija.
I čubar i rtanjski čaj uživaju veliko povjerenje u narodu kao „muške biljke“ koje pojačavaju potenciju. U tu svrhu koriste se same ili u kombinaciji sa korijenom koprive, ruzmarinom i listom celera.
Za poboljšanje potencije
Sastojci:
50 g čubara (Satureja hortensis)
50 g rtanjskog čaja (Satureja montana)
50 g ruzmarina (Rosmarinus officinalis)
50 g korijena koprive (Urtica dioica)
Priprema: Sve biljke pomiješajte pa jednu supenu kašiku smješe prelijte šoljom ključale vode, promiješajte poklopite i ostavite da stoji jedan sat. Procijedite i popijte po jednu šolju ujutru i jednu uveče.
Protiv bolova u stomaku izazvanih heliko bakterijom
Sastojci:
50 g čubara (Satureja hortensis)
50 g kantariona (Hypericum perforatum)
50 g vranilove trave (Origanum vulgare)
Priprema: Sve biljke pomiješajte pa jednu supenu kašiku smješe prelijte šoljom ključale vode, promiješajte poklopite i ostavite da stoji jedan sat. Procijedite i popijte pola sata prije jela nezaslađeno. Piju se tri šolje na dan.
Pročitajte: Trava IVA – Priprema čaja i ljekovitost