Ove godine doลกlo je do ranog opadanja liลกฤa sa ลกljiva i kruลกaka. Uzrok tome moลพemo traลพiti u viลกe faktora. Prvi uzrok tome je jaka suลกa koja se desila od druge polovine jula i cijeli avgust mjesec. Opadanje liลกฤa je pojaฤala i situacija zato ลกto smo imali mnogo kiลกe u prvom djelu vegetacije a poslije se desila nagla promjena u suลกni period sa ekstremnno visokim temperaturama ลกto je pojaฤalo defolijaciju. Pored toga doลกlo je do razvoja bolesti, na ลกljivi ลกupljikavost liลกฤa (Stigmina carpophila), a na kruลกci koprivina grinja (Tetranicus urticae). Kao ลกto smo napomenuli ove godine ova pojava se desila ranije odnosno ovakva situcija je bila veฤ na poฤetku septembra mjeseca.
Pojava retrovegetacije kod voฤaka, odnosno ponovna pojava lisne mase nakon opadanja iste je ลกtetan proces, jer osim ลกto smanjuje otpornost biljaka na niske temperature, one u narednu sezonu ulaze oslabljene, daju niลพi prinos i osjetljivije su na napade bolesti i ลกtetoฤina.
Retrovegetacija se najฤeลกฤe javlja krajem septembra i poฤetkom oktobra mjeseca. Ova pojava je uslovljena toplijim vremenom i poveฤavanjem vlage u zemljiลกtu tokom ova dva mjeseca. Uoฤljivo je da se temperatura poveฤala posljednjih par decenija zbog posljedica globalnog zatopljenja bez obzira koliko se to osporavalo ฤinjenice govore drugaฤije. Uzeฤemo primjer da je u prosjeku najviลกa temperatura Banjaluke za septembar mjesec 21,5 stepen celzijusa.
Utvrdivลกi da je u 2021 godini maksimalna prosjeฤna tempnjratura bila 26,4 stepena celzijusa da se zakljuฤiti da je ipak na snazi Globalno zagrijavanje. Kao posljedica ovoga dolazi do ranijeg otvaranja pupoljaka u rano proljeฤe i uslijed aprilskih mrazeva dolazi do propadanja istih.
Da se ne bi desila pojava retrovegetacije u voฤnjaku potrebno je zaลกtititi biljku na vrijeme. Defolijacija se uglavnom deลกava zbog apsolutnog nevoฤenja mjera zaลกtite voฤaka tokom vegetacionog perioda. Ima sluฤajeva da se to desi voฤarima koji prestanu ลกtititi voฤe uslijed nezainteresovanosti za voฤnjak zbog neadekvatnog prinosa te godine. To se uglavnom deลกava kada se prestane sa mjerama zaลกtite od juna pa do polovine jula mjeseca. Vegetativna masa se zarazi nekim od patogena kao ลกto su kod jabuka i kruลกaka ฤaฤava pjegavost i krastavost plodova, a ลกljiva, treลกnja i viลกnja sa ลกupljikavosti liลกฤa. Uslijed nekroze liลกฤe opadne u julu i avgustu mjesecu a novo poฤne izbijati u septembru.
Znaฤajno je ovdje napomenuti da bi sa samo par tretmana kaptanom rijeลกili ovaj problem. Ako se retrovegetacija ipak desila moramo blagovremeno reagovati.
U sluฤaju da je neลกto malo pupoljaka tokom septembra i oktobra mjeseca krenulo da se otvara preporuka je da se u rano proljeฤe napravi intezivnija rezidba kako bi se voฤka ลกto prije oporavila od stresa i uspostavila ravnoteลพu izmeฤu rasta i rodnosti.
U sluฤaju da je voฤka jako olistala i veฤina lisne mase se nalazi na vrhovima stabala tu lisnu masu treba obavezno orezati prije zime. Viลกestruki rezovi na biljci se ponaลกaju kao otvorene rane koje su podloลพne raznim infekcijama. Obzirom da naredni period donosi hladno i vlaลพno vrijeme gdje je uslov za njihovo ostvarivanje daleko uveฤan potrebno je biljku zaลกtititi preparatina na bazi bakra. Ova vrsta preparata ima fungicidno i baktericidno dejstvo tako da biljka u potpunosti ulazi zaลกtiฤena u stanje mirovanja tokom zimskog perioda.
Izvor: pssrs.net