Pustinjska ruža voli sunčane položaje, raste i u polusjenovitim mjestima, ali i na direktnom suncu, no kakvo održavanje pustinjska ruža treba pročitajte u nastavku
Pustinjska ruža (lat.adenium obesum), je autohtona biljka porijeklom iz južne Afrike, dok se u našim krajevima uzgaja kao sobna biljka, a kakvo je održavanje ove ruže?
Pustinjska ruža je zimzelena biljka koja u prirodi može narasti do 3m visine. Ima razgranate i zadebljale stabljike zbog kojih pustinjska ruža podsjeća na bonsai biljke.
Listovi su joj gusti i smješteni su na vrhovima grana, kožasti su i dugi, dok su cvjetovi pojedinačni i čini ih pet latica ružičaste boje.
Njega pustinjske ruže
Pustinjska ruža za uzgoj i održavanje traži puno svjetlosti i topline, a razmnožava se sjemenom ili reznicama. Možete je bez problema smjestiti i na punu sunčevu svjetlost, gdje će trebati vrlo malo vode čak i u najvrućim danima. Ipak je potrebno prihranjivati je jednom mjesečno.
Pustinjsku ružu treba redovno orezivati u proljeće kako bi se kontrolisao rast biljke te održao grmolik oblik. Time se stimuliše razvoj novih izboja na kojima će rasti cvijet.
Iz porodice je zimzelenih biljaka kojoj pripada i oleander, kao i još neke ukrasne biljke. Zajedničko ovim biljkama je to što su otrovne. Tako je i ovaj cvijet opasan za održavanje jer sadrži toksične glikozide od kojih su afrička plemena nekada davno izrađivali otrovne strelice. Stoga pripazite gdje držite pustinjsku ružu ako u stanu imate dijete ili kućne ljubimce.