Za poljoprivrednike i voćare, zaštita drveća od štetočina jedan je od ključnih zadataka kako bi se očuvala zdravlje biljaka i osigurali dobri prinosi. Da bi tretman bio uspješan, potrebno je pridržavati se nekoliko važnih smjernica koje osiguravaju maksimalnu učinkovitost i sigurnost. U nastavku ćemo navesti preporuke koje treba imati na umu prilikom tretiranja voćaka od štetočina.
1. Odaberite odgovarajući trenutak za prskanje
Prskanje treba obaviti po suvom i bezvjetrovitom vremenu, a idealno je odabrati jutarnje ili večernje sate. Ovo je ključno jer će u tim uslovima preparati ostati na drveću duže i neće se raspršivati zbog vjetra, što može smanjiti učinkovitost tretmana.
2. Koristite ličnu zaštitnu opremu
Bez obzira na to da li koristite hemijske ili biološke proizvode, uvijek je potrebno nositi odgovarajuću zaštitu. To uključuje rukavice, masku, zaštitu za oči i odjeću koja štiti od kontakta s pesticidima. Ovo je izuzetno važno kako biste zaštitili sebe od potencijalno štetnih učinaka preparata.
3. Držite se preporučene doze preparata
Nikada nemojte samostalno smanjivati ili povećavati dozu preporučenu u uputstvu proizvoda. Nepravilno doziranje može negativno uticati na rezultate tretmana i oštetiti biljke. Preporučena doza je ključ za efikasnost i sigurnost tretmana.
4. Provjerite kompatibilnost preparata
Ako koristite mješavinu preparata u rezervoaru, provjerite njihovu kompatibilnost prije primjene. Neki pesticidi se ne mogu miješati, jer to može smanjiti njihov učinak ili čak izazvati oštećenja na drveću. Uvijek se pridržavajte uputstava na etiketi proizvoda.
5. Provjerite vremenske uvjete nakon tretmana
Nakon prskanja, važno je da u narednim danima nema padavina. Ako padne kiša prije nego što tretman ima vremena da se osuši i apsorbuje, morat ćete ponoviti prskanje kako biste postigli željeni učinak.
6. Pesticidi i rokovi upotrebe
Pesticide je preporučljivo koristiti najmanje 20 dana prije žetve (osim ako u uputama nije drugačije navedeno). Ovaj period je važan kako bi se spriječila kontaminacija plodova pesticidima i kako bi se omogućio dovoljni interval za apsorpciju tretmana od strane biljke.
Pročitajte još: Radna karenca – Zaštitite se od pesticida
7. Pravilno prskanje svih dijelova drveća
Prilikom tretmana, obavezno prskajte listove s obje strane, kao i izdanke, deblo, krug debla i malč. Tretman treba biti ravnomjeran kako bi se osigurala potpuna zaštita od štetočina i bolesti.
Zaključak
Pravilno tretiranje drveća od štetočina zahtijeva pažljivo planiranje i pridržavanje smjernica kako bi tretman bio uspješan i siguran za biljke. Uzimajući u obzir ove preporuke, možete osigurati zdravlje vaših drveća i dobiti bolje rezultate u proizvodnji. S obzirom na sve ove mjere, zaštita drveća od štetočina neće biti samo efikasna, već će biti i sigurna za okoliš i vaše zdravlje.