NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoProizvodnja rasada paradajza: Priprema, sjetva i njega

Proizvodnja rasada paradajza: Priprema, sjetva i njega

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Uspjeลกna proizvodnja rasada paradajza jedan je od uslova uspjeลกne proizvodnje. Ukoliko se koristi manje kvalitetan rasad, dalji koraci u proizvodnji mogu biti oteลพani, pa i bezuspjeลกni.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Proizvodnja rasada paradajza

Proizvodnja rasada paradajza traje od tridesetak dana u ljetnjim uslovima za rasaฤ‘ivanje iz kontejnera, pa do 65 dana u zimskim mjesecima za ranu proizvodnju. Savjeti kako da izbjegnemo greลกke u proizvodnji rasada ovog kontinuirano traลพenog povrฤ‡a na trลพiลกtu, daje agronom Nada Lazoviฤ‡ ฤokoviฤ‡.

Sjetva sjemena paradajza u rasadnik

Radi smanjenja rizika od pojave ลกtetoฤina i bolesti, rasadnik treba da bude oฤiลกฤ‡en od korova i svega ลกto nije potrebno i da je ลกto duลพe ostavljen oฤiลกฤ‡en i otvoren.

Dezinfekcija kontejnera

Obavezno oprati koriลกฤ‡ene kontejnere, kako bi se odstranili zaostali dijelovi korijena i treseta a poลพeljno bi bilo da se uradi I dezinfekcija. Za tu namjenu moลพe posluลพiti rastvor varikine 10% u koji se tokom noฤ‡i potope kontejneri i sledeฤ‡e jutro izvade i dobro operu, savjetuje Lazoviฤ‡ ฤokoviฤ‡.

Ukoliko su kontejneri novi, nema potrebe za dezinfekcijom. Uglavnom je isti sluฤaj i kada kontejneri nisu dugo koriลกฤ‡eni, a dobro su oprani nakon primjene.

Punjenje kontejnera

Ukoliko je supstrat presuลกen poลพeljno je pre sjetve pokvasiti supstrat radi aktivacije okvaลกivaฤa. Supstrat ne mijeลกati sa drugim materijalima, niti dodavati bilo kakva ฤ‘ubriva, biostimulatore ili neke druge proizvode. Koristiti supstrate namjenjene za sjetvu.

Ukoliko se kontejneri pune ruฤno, radi postizanja ujednaฤenosti punjenja preporuฤuje se puniti ih na sledeฤ‡i naฤin:

  • Ruฤno napuniti jedan kontejner i ostaviti ga sa strane. Taj kontejner koristiti za sabijanje supstrata u drugim kontejnerima
  • Uzeti drugi kontejner i ravnomerno rukom rasturitiย supstrat po celom kontejneru. Uzeti kontejner koji se koristi za sabijanje, staviti ga na kontejner na koji je rasturen supstrat i umjereno pritisnuti. U ฤ‡elije kontejnera gde nedostaje supstrata, dodati supstrat i ponoviti pritiskanje kontejnerom koji koristimo za sabijanje. Na taj naฤin trebali bi dobiti ujednaฤenu sabijenost treseta u cijelom kontejneru, tzv. tvrdu posteljicu na koju se stavlja sjemenka prilikom sjetve.

Sjetva: Tvrda posteljica i mek pokrivaฤ

Sjemena prije sjetve nije preporuฤljivo tretirati nikakvim preparatima, pesticidima, mikrobioloลกkim ฤ‘ubrivima, stimulatorima rasta kao i potapanje i ostavljanje u vodi.

Sjeme posijejati plitko, na svega nekoliko milimetara dubine, u supstrat. Ukoliko su kontejneri napunjeni na prethodno opisani naฤin, sjemenka se jednostavno poloลพi na sabijeni supstrat (tvrda posteljica) i lagano pokrije supstratom (mek pokrivaฤ), podseฤ‡a savjetodavac.

Po zavrลกenoj sjetvi potrebno je zaliti kontejnere. Prvo zalivanje se vrลกi tako ลกto se kontejneri stave u kadice sa mlakom/toplom vodom. Ovakvo zalivanje omoguฤ‡ava da supstrat kapilarnim silama upije veliku koliฤinu vode i ravnomjerno je rasporedi po cijelom kontejneru. Dodatna prednost je u tome ลกto ne dolazi do izbacivanja sjemenki iz kontejnera uslijed udarca kapljica. Naredna zalivanja moguฤ‡e je vrลกiti odozgo kantama sa ruลพom ili sl.

Nakon zalivanja kontejnere prenijeti u klijaliลกte ili rasadnik. Dok ne krene klica potrebno je odrลพavati temperaturu supstrata na 23-26ยฐC, istiฤe savjetodavac PSSSย i dodaje da kada krene nicanje neophodno je znaฤajno smanjiti temperaturu da ne bi doลกlo do izduลพivanja rasada.

Izvor: poljosfera.rs

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI