Poslije skidanja glavnog usjeva u plasteniku tokom jesenje-zimskog perioda, slobodne povrลกine se tokom oktobra i novembra mogu iskoristiti za saฤenje neke povrtarske kulture sa kraฤim periodom vegetacije. Jedna od kultura koja se vrlo ฤesto moลพe naฤi u plastenicima jeste luk, i crni i bijeli.ย
Naravno, odmah treba napomenuti da luk ne treba viลกe godina zaredom saditi na istoj povrลกini zbog pojave bolesti i ลกtetoฤina. Dakle, mora postojati izvesna rotacija kultura.
Nakon skidanja glavne kulture, i ฤiลกฤenja plastenika, zemljiลกte treba naฤubriti i kvalitetno pripremiti. Koliฤine ฤubriva najbolje je prilagoditi prethodno uraฤenoj analizi zemljiลกta. Poลพeljno je da zemljiลกte bude sitno-mrviฤaste strukture, pa se priprema obiฤno vrลกi rotofrezom.
Proฤitajte: Mladi luk ฤuda ฤini โ 3 nevjerovatne moฤi zelenog dijela
Kvalitetna priprema zemljiลกta olakลกava obiljeleลพavanje traka, a kasnije i samu sadnju. Sadnja lukovica najฤeลกฤe se obavlja poฤekom oktobra, a moลพe trajati do kraja novembra, u zavisnosti od potreba trลพiลกta i temperaturnih uslova tokom perioda vegetacije.
Kako je veฤ spomenuto, najฤeลกฤe se sadi u trake โ redove sa meฤusobnim rastojanjem 10-12 cm, dok je rastojanje u samom redu do 5 cm. Ipak, treba voditi raฤuna da se ne pretjera, kako ne bi doลกlo do โpotpaljivanjaโ i propadanja usjeva. Kako je u pitanju gusta sadnja, potrebno je pripremiti 6-7 kg lukovica po metru kvadratnom, u zavisnosti od krupnoฤe glavica. Za upotrebu โmladog lukaโ glavice se ne sade na punu dubinu, pa se proces odvija relativno brzo.
Prije same sadnje, lukovice treba klasirati, i odbaciti oลกteฤene. Poลพeljno je potopiti ih u toplu vodu โ na taj naฤin se postiลพe brลพe i ujednaฤenije nicanje. Takoฤe, topla voda se koristi i za zalivanje nakon sadnje.
Pri povoljnim uslovima iz lukovice se brzo razvija korijen i listovi, i obrazuje mladi luk (bijelo laลพno stablo sa zelenim listovima). Klijanje i nicanje poฤinje veฤ na 2-3 stepena. Na brzinu rasta i razvoj, kao i broj mladih biljaka, moลพe uticati krupnoฤa lukovice i broj โgnijezdaโ sa klicama. ล to je veฤi broj gnijezda, oฤekuje se viลกe mladih biljaka.
Idealna temperatura za uspijevanje luka je oko 18 stepeni, ali generalno, ova kultura dobro podnosi i niske temperature. Ipak, da bi se biljka kvalitetno razvijala i pristigla u optimalno vrijeme, poลพeljno je odrลพavati 15 โ 18 stepeni. Niลพe temperature neฤe oลกtetiti usjev, ali ฤe znaฤajno usporiti vegetaciju.
Proฤitajte: Crni i bijeli luk: Ove biljke nipoลกto nemojte saditi pored njih u baลกti
Zalivanje se najฤeลกฤe obavlja rasprskivaฤima. Ako nastupi hladniji period tokom zime obavezno je prekrivanje agrilom i duplim folijama kako usjev ne bi promrzao. Poลพeljno je usjev u fazi 2-3 lista folijarno prihraniti 0,2% rastvorom azotnog ฤubriva. Do kraja vegetacije mogu se obaviti 2-3 prihrane azotnim ฤubrivom, zavisno od stanja usjeva i potrebe biljaka.
Plastenike je neophodno redovno provetravati kad god temperatura to dozvoli, kako ne bi doลกlo do razvoja oboljenja.
U zavisnosti od navedenih faktora (temperature, agrotehnike, sorteโฆ) za 20-45 dana od sadnje, mladi luk ฤe biti spreman za trลพiลกte. ฤupanje, ฤiลกฤenje i prodaja mladog luka najฤeลกฤe se odvijaju sukcesivno, u zavisnosti od organizacije i realizacije prodaje.
Jelena Stojiljkoviฤ, PSSS Leskovac