U ลพelji da se unaprijedi proizvodnja stoฤne hrane na travnjacima i livadama poduzimaju se razne tehniฤke i agrotehniฤke mjere, a prva u nizu agrotehniฤkih mjera je ฤubrenje.
Travnjaฤke povrลกine predstavljaju vrijedneย krmne resurseย za stoฤarsku proizvodnju zbog ฤega je uz ekoloลกki izraลพen i njihov ekonomski znaฤaj. U ลพelji da se unaprijedi proizvodnja stoฤne hrane na travnjacima i livadama poduzimaju se razne tehniฤke iย agrotehniฤke mjere, a prva u nizu agrotehniฤkih mjera jeย ฤubrenje.
Radi dovoฤenja travnjaka u ลกto bolju kondiciju i osiguravanja kvalitetne krme u narednoj godini gnojidbu je potrebno zapoฤeti veฤย krajem ljetaย iliย poฤetkom jeseni. Taj period je optimalan zbog povoljnog sadrลพaja vlage potrebne da se granule ฤubriva otope i iz njih se oslobode hraniva koja ฤe usvojiti korijen biljke. Usvojena hraniva biljkama su neophodna radi lakลกeg preลพivljavanja nepovoljnih zimskih uvjeta, ali i radi stvaranja zalihe hraniva koja ฤe se iskoristiti za brลพi proljetni porast zelene mase u narednoj sezoni.
Znaฤajna uloga kalijuma i fosfora u ฤubrenju travnjaka
Karakteristika ฤubriva koja se primjenjuju za ฤubrenje travnjaka prije zime je pojaฤan sadrลพaj kalijuma i fosfora, a nizak sadrลพaj azota.
Kalij je hranivo koje biljke zahtijevaju u znatnoj koliฤini jer je upravo on specifiฤni aktivator enzima i elektrolita ฤime zauzima kljuฤnu ulogu u fotosintezi, transportu asimilata, metabolizmu azota i procesima skladiลกtenja rezervnih tvari. Takoฤer je vaลพan jer pospjeลกujeย otpornostย iย tolerantnostย biljaka na patogene kao i na stresne vremenske prilike kojima su travnjaci i livade izloลพeni tokom zimskog perioda.
Niลกta manje vaลพno i potrebno hranivo u prihrani travnjaka i livada pred zimu je fosfor. Njegova nezamjenjiva uloga u procesu tvorbeย bjelanฤevina, te jaฤanju podzemnog sustavaย korijenaย i rizoma ฤine ga neizostavnim hranivom u prihrani pred zimu.
Petrohemijineย formulacijeย za prihranu pred zimu
Formulacija ฤubriva koja u svom sastavu ima omjer hraniva koji je ฤiniย odliฤnim izboromย za prihranu pred zimu je kompleksno gnojivoย NPK 7-20-30. ฤubrivo je to proizvedeno koriลกtenjem prirodnih sirovina obraฤenih tehnoloลกkim postupcima, te je nakon suลกenja i granulacije dobiveno kruto ฤubrivo ฤija svaka granula sadrลพi isti omjer deklariranih hraniva. NPK 7-20-30 sadrลพi: 7% azota u amonijskom obliku, 20% fosfora topivog u vodi i citratu i 30% kalijuma u obliku kalijumovog hlorida.
Za prihranu travnjaka pred zimu primjenjuje se 300 do 400 kg/ha NPK 7-20-30. Ako se ova gnojidba preskoฤi, iduฤe godine se moลพe oฤekivati slabiji porast trave uz slabije nabusavanje, a i obnavljanje tratine nakon koลกnje znatno duลพe traje. Takvi travnjaci imaju nisku pokrovnost i daju niลพe prinose.
Izuzetak su travnjaci i livade zasnovane na laganim tlima gdje postoji opasnost da ฤe doฤi do odnoลกenja ili ispiranja hraniva tijekom zime pa se preporuฤuje prihranu s NPK 7-20-30 obavitiย rano u proljeฤe.
Izvor: Agroklub