Krompir najbolje uspijeva na dubokim, plodnim, ocjeditim i rastresitim zemljištima bogatim humusom. Đubrenje može biti: kombinovano đubrenje stajnjakom i mineralnim đubrivima, đubrenje samo mineralnim đubrivima, prihrana azotnim đubrivima, folijarna prihrana i prihrana sistemom za navodnjavanje.
Količina i vrsta đubriva zavisi od plodnosti zemljišta, predusjeva, izbora i namjene sorte. Ukoliko se pojavi nedostatak ili višak nekog od hranljivih elemenata, dolazi do određenih problema u procesu proizvodnje krompira i isti se mogu manifestovati na biljkama.
Azot
Veoma značajan element u ishrani krompira. Nedostatak ovog hranljivog elementa odražava se na smanjeni porast, ravoj i izgled biljke. Biljke postaju bljedunjave, dolazi do smanjenja nadzemne mase pa samim tim i roda. Veće količine azota utiču na stvaranje veće nadzemne mase – usporavanje formiranje krtola. Veća bujnost izaziva veću osjetljivost na mnoge biljne bolesti, dolazi do produženja vegetacionog perioda, dolazi do smanjenja sadržaja suvih materija i skroba, većih količina šećera- otežano čuvanje krompira u skladištu.
Fosfor
Nedostatak fosfora je izražen na kiselim, siromašnim zemljištima i ako je blokiran od strane gvožđa. Simptomi su jako izraženi na listovima. List je tamno zelene boje, bez sjaja. U ekstremnim situacijama na obodu lista se javljaju ljubičaste pjege.
Kalijum
Krompir je kultura koja dosta iznosi kalijum iz zemljište. Ovaj element se na lakim zemljištima lako ispira, a na teškim blokira. Nedostaci su najznačajniji u drugoj polovini vegetacije. Nedostatak se manifestuje pojavom tamno zelene boje, mezofila lista i žućkaste do tamno smeđe boje po obodu lista. Ispod braonkaste boje dolazi do izumiranja tkiva, list dobija grubu površinu i počinje da se uvija. Velike doze kalijuma izazivaju blokadu magnezijuma.
Magnezijum
Nedostatak magnezijuma se sreće na kiselim i alkalnim zemljištima. Usljed nedostatka magnezijuma biljke krompira dobijaju blijedožutu boju i dolazi do žućenja donjeg lišća. Dio lista između nerava mijenja boju u svijetložutu, po obodu lišće ostaje zeleno i vremenom postaje lomljivo.
Mangan
Nedostatak mangana se najčešće javlja na lakim, pjeskovitim zemljištima. Nedostatak na krompiru izaziva promjene na vršnom, mladom lišću koje se uvija. Tkivo između nerava postaje žućkasto i sa mnogobrojnim crnim, nekrotičnim tačkama duž nerava. Kada je jači nedostatak mangana lišće krompira se suše i opada.
Suvišak hranljivih elemenata
Da bi se izbjegle posljedice nepravilne ishrane gajenih biljaka nužno je upoznati plodnost zemljišta putem laboratorijskih analiza. Prvo je potrebno uraditi agrohemijsku analizu zemljišta, pa tek onda đubriti.
Autor: dipl.ing.polj. Boban Stanković
Izvor: psss.rs
PROČITAJTE:
Đubrenje krompira prije i poslije sjetve
Prednosti naklijavanja krompira
Sve o ranoj proizvodnji krompira u plastenicima