Da bi se sačuvao kvalitet krtola krompira duži vremenski period, zavisno od namjene krompira, proizvedenim krtolama se moraju obezbijediti adekvatni uslovi koji omogućavaju očuvanje kvaliteta, savremena skladišta ili uređeni trapovi.
Od činilaca koji najviše utiču na čuvanje najvažniji su temperatura, vlažnost i svjetlost.
Krtola krompira je živi organizam i mora biti duže vrijeme skladišten sa minimalnim gubicima ako su biološke potrebe zadovoljene.
Gubici usljed skladištenja su obično rezultat sljedećih procesa: promjena u hemijskom sastavu (skrob-šećer), disanja, klijanja, gubitka vode iz krtola, oštećenja ekstremnim temperaturama, bolesti i dr.
Pročitajte: Značaj i načini navodnjavanja krompira
U procesu disanja krtola troši se kiseonik iz okolnog vazduha, a u tom procesu se oslobađa voda, ugljendioksid i toplota. Pri disanju nedozrelih krtola oslobađa se znatno više toplote nego kod zrelih.
Višak toplote u procesu disanja je potrebno ukloniti uduvavanjem svježeg vazduha u gomilu krompira. To se postiže ventilacijom i sistemom glavnih kanala. Temprature u skladištu zavise od namjene krompira: za sjemenski krompir 2–5°C , konzumni krompir 5–7°C, čips 7-10°C i pomfrit 6-8°C.
Krompir se čuva bez prisustva svjetlosti. U prisustvu svjetlosti krtola postaje zelena. Zelene krtole su neupotrebljive za jelo.
Sjemenskom krompiru ne smeta prisustvo svjetlosti. Preporučuje se relativna vlažnost vazduha oko 95 %.
Gubici u skladištu tokom šestomjesečnog čuvanja
Period čuvanja Savremeno skladište Klasično skladište Improvizovano skladište
I mesec 2 % min. 3 % 4 %
II mesec max. 0,5% 1 % 1 %
III mesec max 0,5 % 1% 1 %
IV mesec max. 0,5 % 1 % 1 %
V mesec 1 % min. 2 % min. 3 %
VI mesec 2 % min. 3 % min. 4 %
Ukupno 6 % 11-12 % 14 %
dipl. ing. Boban Stanković