Naslovnica Poljoprivredne grane Ukrasno i ljekovito bilje Pravilna njega sukulenata tokom zime

Pravilna njega sukulenata tokom zime

Njega sukulenata
Eševerija

Za njegu ukrasnih biljaka posebno je značajan zimski period u kojem se njima mora posvetiti posebna pažnja. Naravno, postoje i one koje ne zahtjevaju posebnu njegu tokom zime. Ipak, više je onih biljaka koje tokom zime traže specifične uslove, poput na primjer oleandera. U ovakve biljke ubrajaju se i sukulenti.

Sukulenti spadaju u biljke koje su idealne za gajenje na malom prostoru. Gajimo ih u saksijama i vole jako osunčana mjesta, a svjetlost im je neophodna tokom čitave godine. Jedna od najpopularnijih sukulenata jeste eševerija koja je specifična po svojim šarenim mesnatim listovima najrazličitijih nijansi zelene, ljubičaste i braon boje. Ona takođe voli mnogo sunca, te nikako ne može prezimiti na otvorenom. Zbog ovoga je neophodno da sve posude sa sukulentima tokom zimskog perioda unesete u zatvoreni prostor.

Tokom zime sukulente moramo držati na mjestu koje se nalazi uz sam prozor, upravo zbog njihove potrebe za velikom količinom svjetlosti. Ukoliko ovim biljkama u zimskom periodu ne obezbijedimo dobro osvjetljenu poziciju može se dogoditi da biljka etiolira, što znači da će se biljka izdužiti, a da će joj listovi izblijediti. Sukulentne biljke tokom zime, ukoliko nemaju dovoljno svjetlosti, mogu da prerastu i izgube svoju formu i volumen.

Još jedna od posljedica nedostatka svjetlosti u toku zime kod sukulentnih biljaka može biti i promjena boje. Lijepe, različite nijanse sukulenata upravo su rezultat dobre osunčanosti. Bez osvjetljene pozicije u prostoriji zimi, ili pak zbog nekog sjenovitog mjesta u vrtu u toku ljetnjeg perioda, listovi sukulenata postaće blijedozelene boje.

Sukulenti laki za gajenje tokom toplijih mjeseci

Sukulenti su biljke koje osim neophodne svjetlosti ne zahtjevaju posebnu njegu. Naime, oni se godinama mogu gajiti u istoj manjoj posudi, pa u veoma skromnim uslovima mogu biti vrlo uspješni. Zalivanje sukulenata mora biti redovno, ali ne sa velikom količinom vode.

Posebno je zanimljivo to što se više različitih biljaka može uzgajati u jednoj većoj posudi. Tako u jednoj saksiji većih dimenzija možemo imati više različitih sukulenata i kombinovati boje, što će delovati posebno dekorativno. Najbolje je da u istoj saksiji kombinujemo sukulente koji imaju stojeću formu, sa onim koje tokom rasta zbog velike težine padaju.

Razmnožavanje sukulenata je takođe vrlo jednostavno. Možemo odsjeći jednu granu biljke i ostaviti je da ožili u supstratu ili vodi. Tored toga, ukoliko se desi da od neke biljke otpadne list, ostavite ga na zemlji, jer će on ožiliti i počeće da raste nova biljka.

Izvor: agromedia.rs

PROČITAJTE:

Čuvarkuća – Biljka koja štiti kuću i porodicu od požara, bolesti, zlih sila

Ideja za sadnju čuvarkuće (sukulenata)

LJEKOVITI SOK, MED I ČAJ OD ČUVARKUĆE!

Exit mobile version