Navikli smo da su bundeve i bundevice prvi znak jeseni, a sada su u modi i kao biljke koje nam cvijetom, listovima i vriježom mogu uljepšati kutak bašte, pa i terase. Ljepota ovih puzavica dolazi od krupnih listova koji imaju svježu zelenu boju, od velikog broja narandžastih, žutih i bijelih cvjetova, ali i od plodova koji mogu biti različitih oblika, boja i teksture.
Tikve, naročito one minijaturne mogu biti idealna dekoracija za naše dvorište, vrt ili ljetnju baštu.
Puzavice su uvijek dekorativne
Svaki vrt ili terasa zasigurno imaju bar jedno mjesto na kom se može posaditi neka vrsta biljke puzavice, koja bi ozelenila i uljepšala vašu ogradu, zid ili ljetnju baštu. Biljke penjačice, bilo da su višegodišnje ili jednogodišnje, zbog svojih listova i cvijetova najčešće imaju dekorativnu ulogu. Biljke penjačice, a posebno tikve, mogu biti odličan izbor za uljepšavanje ljetnjih bašti.
Zbog svog izgleda mnogima će privući pažnju i poželiće da posiju ovog puzećeg ljepotana. Dekorativne tikve se uglavnom ne koriste za ishranu, mada postoje sorte čiji su se plodovi nekada koristili kao posuđe u domaćinstvu.
Pročitajte: Lufa – Kako se gaji “tikva spužva”
Samo ženski cvjetovi donose plod
Tikve imaju veliki broj cvjetova od kojih su mnogi prvenstveno muški, dok je manji broj cvjetova ženski, koji nose zametak ploda. Vremenom će se iz njih formirati plodovi, koji u zavisnosti od sorte mogu biti mali kao loptica za tenis, ili ogromni i teški od po nekoliko kilograma.
Sjeme možete izabrati u poljoprivrednoj apoteci ili razmijeniti sa nekim od kolekcionara. Sjeme je karakterističnog oblika, pljosnato i izduženo. Do tri godine sjeme tikve zadržava klijavost, a ukoliko se prije sjetve potopi u vodu, klija za 4 do 7 dana. Raste brzo i već za mjesec dana prelazi visinu od pola metra ili više.
Ukrasite gelendere na terasi ili jednostavno postavite saksiju sa tikvama pored kapije ili nekog suvog drveta i udahnite mu život.
Ugodite im da lijepo napreduju
Tikvama je potrebno veoma bogato i humusno tlo. Sa dosta vode i mjesta gdje mogu pustiti korijen. Ako se gaje u posudama, onda je najmanja saksija u koju se može sijati oko 40 litara. Potrebno ih je obilno zalivati i prihranjivati.
Obezbijedite im oslonac u vidu neke konstrukcije uz koju će se penjati. S vremena na vrijeme biljku usmjeravajte u pravcu u kome želite i tako ćete graditi željenu strukturu. Vremenom se može vezivati kanap da bi se njime upravljalo rastom biljke, mada će se ova istrajna puzavica svojim viticama vrlo čvrsto hvatiti za dijelove konstrukcije i upravljaće se ka suncu.
Pročitajte: Kako pravilno orezati tikve?
Da ne bi bila previše gusta zakidajte suvišne grane ili vrhove puzavice. Mada je relativno otporna na bolesti i štetočine, tikve treba štititi od pepelnice i plamenjače, a i lisne vaši nekada mogu da naprave velike probleme.