Plamenjača i pepelnica – Klimatske prilike i temperaturni uslovi pogoduju infekcijama uzročnicima plamenjače (Plasmopara viticola) i pepelnice (Erysiphe necator) zbog čega je potrebno uraditi zaštitu vinograda. Puno padavina, a onda naglo otopljenje, idealni su uslovi za razvoj infekcija uzročnicima plamenjače i pepelnice.
Zbog plamenjače zaraženi listovi odumiru
Podsetimo, plamenjača vinove loze (naslovna fotografija) zarazna je bolest, koja može zahvatiti vinograd tokom toplog i kišnog perioda. Tada se na listovima loze prvo pojavljuju hlorotične, a nakon 2- 3 dana i uljaste pege dok se na naličju lista u okviru tih pega formira beličasta navlaka. Oboljeli listovi odumiru i izgledaju kao sprženi. Osim lišća, ova bolest napada i cvast i to prije nego što se otvori. Oboljela cvast takođe se suši i opada, s tim da se i na njoj može javiti bijela prevlaka.
Za zaštitu od plamenjače može se koristiti jedan od preparata: Galbenon, Ridomil Gold Combi, Acrobat MZ WG, Electis 75 WG, Pergado C 27 WG i sl.
Pepelnica se prvo primjećuje na listovima i peteljkama
Kada je riječ o pepelnici, ona se prvo primjećuje na listovima i peteljkama, ali se najveća šteta pojavljuje na grozdovima.
Najpogodnije vrijeme za razvoj pepelnice je kada je temperatura od 25°C do 28°C. Na višim i nižim temperaturama sporije se razvija i širi po vinogradu. Nije potrebna veća vlaga, da bi se ova bolest pojavila. Problem nastaje kada se tokom infekcije desi jedan dan sa jakom kišom, a nakon toga uslijedi nekoliko lijepih dana sa suvim vremenom.
Za zaštitu od pepelnice koristiti jedan od preparata: Postalon 90 SC, Topas 100 EC, Talendo, Dynali 090 DC, Vivando, Stroby DF, Falcon EC 460, Collis.
Preparate koristiti prema uputstvima proizvođača!
PROČITAJTE:
Tipovi rezidbe vinove loze na zrelo
Gdje je najbolje saditi vinovu lozu?
Sorte groždja koje se ne prskaju: Koje su to otporne sadnice vinove loze