Zato ju je potrebno držati u prostorijama koje su najmanje zagrijane, poput hodnika ili zimskih vrtova, te svakako izbjegavati njihovo smještanje blizu izvora toplote poput radijatora, peći i kamina.
Pročitajte: Ciklama je glavna zvijezda zime, a uz ovaj trik bujno će cvjetati
Ne smije pokvasiti listove
Baš kao i afričkoj ljubičici, ciklami ne odgovara polivanje vodom po listovima i cvjetovima. Zbog toga vodu jednom sedmično treba staviti u tanjirić saksije i omogućiti da ciklamin korijen upije potrebnu vodu.
Ako primijetite da ste dodali previše vode koju biljka ne može odjednom upiti, izbacite višak iz tanjirića. No pripazite i na to da joj zemlja nikada ne bude potpuno suva.
Vlažno okruženje za najbolji rast
Kao što joj je potrebno konstantno vlažno tlo, tako joj je potreban i vlažan zrak. Upravo zato ciklami ne odgovara boravak u zagrijanim toplim prostorijama u kojima se zimi stvara suvi vazduh. Uputno je u blizini ciklame uključiti ovlaživač zraka koji će joj omogućiti rast u idealnim uslovima.
Izbjegavanje direktne sunčeve svjetlosti
Ciklama voli prirodno svjetlo i osunčane prostorije, no ne smije biti direktno izložena jakom suncu. Zato izbjegavajte dijelove stane u koje dopire jako podnevno i popodnevno sunce.
Pročitajte: Ovih pet biljaka ne stavljajte blizu radijatora
Pripremite je za mirovanje
Nakon nekoliko mjeseci cjetanja ciklama prelazi u stanje mirovanja koje joj je nužno za preživljavanje. Kada joj listovi počinju žutiti i sušiti se, to je prvi znak da se priprema za mirovanje, a ne da je uništena.
Kada primijetite prve znakove mirovanja, odstranite suve listove i smjestite biljku u najmračniji i najhladniji dio stana. Nemojte je zaliivati barem dva do tri mjeseca. Naime, toliko je ciklami potrebno kako bi se „odmorila“ i pripremila za novu sezonu rasta.
Nakon što pak bude pokazivala prve znakove zelenih listova, zaliivajte je na prethodno opisani način jednom sedmično. Tako će iduće zime ponovno zasjati u čarobnom ruhu.