Naslovnica Poljoprivredne grane Zaštita i ishrana biljaka Ovo su znaci nedostataka određenih elemenata na vašim biljkama

Ovo su znaci nedostataka određenih elemenata na vašim biljkama

znaci nedostataka elemnata

Potrebe za đubrenjem usjeva može se utvrditi na više načina: prema izgledu biljke, na osnovu ogleda sa đubrenja i na osnovu analize zemljišta i biljnog materijala.

Izgled biljke, boja zelenih dijelova, uzras, sušenje pojedinih dijelova i razne deformacije najočigledniji su dokazi nedostatka hranljivih materija u zemljištu.

U narednom pregledu (tabeli) navedeni su znaci nedostatka nekih hranljivih materija.

Element

Znaci nedostataka

AZOT

Listovi žućkastvo zelene boje (prvo najstariji), uski I izduženi. Korijen se razvija više u dužinu. Stabljike zakržljale, slabo razvijene. Klas kod žita kratak, a zrna rijetka i sitna.

FOSFOR

Listovi plavozelene boje , koja postepeno prelazi u crvenu nijansu. Lišće se vremenom suši i opada. Kod šećerne repe lišće ima bronzanu nijansu, a kod krompira se kovrdža i počev od ivice dobija tamnosmeđe pjege, poslije čega se list suši i opada. Biljke zaostaju u porstu. Cvjetanje i oplodnja su slabiji.

KALIJUM

Lišće žita dobija žućkasto mrke pjege. Listovi se uvijaju I suše od vrha. Stabljike žita su slabe I lako poližu, sazrijevanje je usporeno. Klipovi kukuruza nisu dobro završeni. Plodovi voća su mali I deformisani.

SUMPOR

Lišće je žutozelene boje (prvo najmlađe) deblje, uže i kraće. Kod uljane repice, šećerne I stočne repe plavoljubičaste boje. Stablo kraće I niže, korijenov sistem duži.

MAGNEZIJUM

Prvi nedostatak se uočava na najstarijem lišću pojavom hloroze između lisnih nerava. Hlorotične površine su žute boje, a I crvenkasto purpurno obojene koje prerastaju u mrke nekrotične pjege I odumiranja listova.

GVOŽĐE

Pojava Fe-hloroze

Površina najmlađih listova svjetložute do žuto zelene boje, kasnije limun žute, a ponekad I bijele boje. Ako je hloroza jaka lišće opada u julu I avgustu kod mnogih voćaka. Suše se I vrhovi mladih lastara voćaka I dolazi do odumiranja stable u narednim godinama. Porast je usporen, a broj cvjetnih pupoljaka se smanjuje. Plodovi su sitni imanje sočni.

BAKAR

Venenje, uvijanje i odumiranje najmlađih listova. Kod žita je sprečeno klasanje, pojava većeg broja sekundarnih stabala i žbunastog izgleda. Pojava bijelih fleka na listovima.

MANGAN

Pojava hloroze svijetlo zelene boje koja prelazi u mrke ili mrkocrne pjege. Vremenom se javlja nekroza I potpuno odumiranje listova.

CINK

Listovi mali, sitni uski (sitnoliskost) skraćuju se internodije (rozetavost). Javljaju se hlorotične pjege I nekroza. Slabije zametanje cvjetova, prevremeno opadanje listova I plodova.

BOR

Prvi znaci nedostataka su na najmlađim lisovima I vegetacionim tačkama nadzemnog dijela I korijena. Listovi dobijaju hlorotične pjege, slabije izduživanje internodija I slabiji razvoj korijenovog sistema. Listovi I vegetacione tačke u kasnijim fazama odumiru.

Kod šećerne I stočne repe javljaju se oboljenje “trulež srca” – izumiranje najmlađih listova I pojava suve truleži I unutrašnjosti korijena.

MOLIBDEN

Pojava suvih mrlja na lišću, uvijanje istih I nekroza

Izvor: agrosavjet.com

PROČITAJTE:

Dva OSNOVNA elementa za ĐUBRENJE voćaka u JESEN

Đubrenje paradajza – Vrijeme i način unošenja gnojiva

Kako obaviti ĐUBRENJE JAGODNJAKA

Exit mobile version