Salata se u svijetu uzgaja na oko 1.000.000 hektara, a na toj površini se proizvrde oko 20 miliona tona uz prosječan prinos oko 22 t/ha.U Evropi se salata najviše uzgaja u Italiji, Španiji i Francuskoj.
Salata se u ishrani koristi gotovo isključivo u svježem stanju uz druga jela. Po salati kao povrtarskoj vrsti naziv su dobila jela od svježeg ili prerađenog povrća drugih vrsta koja se poslužuju prije glavnog jela, s njim ili nakon njega.
Obiluje organskim kiselinama koje otvaraju apetit i pospješuju probavu. Niskokalornična je namirnica od svega 18 kcal na 100g jestivog dela. U sastavu salate preovladava voda sa 95 %, a u suvom dijelu ima najviše ugljenih hidrata i relativno mnogo celuloznih vlakana koja takođe utiču pozitivno na naše tijelo.
Pročitajte: RANA SALATA – Sjetva, rasađivanje, đubrenje, prihrana
Obiluje mineralima, kalijumom i gvožđem, vitaminima karotenom, C vitaminom i vitaminima B grupe. Veoma je cijenjena u dijetalnoj ishrani, pospješuje rad bubrega i srca, smiruje krvni pritisak!
Ovo je još jedan razlog zbog kojeg bi trebalo da salatu jedete uveče pred spavanje
Ima jako prijatan ukus, zahvaljujući laktucinu (mliječnom soku koji otvara apetit). Odavno se zna da laktucin ublažava bol, nervnu napetost i osigurava miran san, ubrzva iskorišćavanje hrane.
Ovo povrće čuva kožu, oči i jetru, efikasno je u slučaju lošeg varenja, pomaže prirodnom očuvanju bolje kose.
Skromna kultura ne tako velikih zahtjeva
Salata je kultura umjerenih zahtjeva prema toploti i za uzgajanje još više pogoduju umjereno prohladna nego vruća područja. Visoke temperature negativno djeluju na klijavost sjemena. Za razliku od visokih, salata najbolje podnosi niže temperature. Kao kultura skromnih zahtjeva, zahvalna je za uzgoj u zaštićenom prostoru tokom zime bez velikih troškova grijanja.
Pročitajte: Kako da zelena salata duže ostane svježa i fino hrskava
Spram svjetlosti, spada u zahtjevne kulture, kako sa aspekta trajanja tako i intenziteta. Zahtjeva dosta vlage tokom čitave vegetacije. Nedostatak vlage smanjuje kvalitet glavice i listova, takođe inicira raniju cvatnju.
Pogodna su joj plodna zemljišta, dobrog mehaničkog sastava, pogotovo bogata organskom materijom.