Jod je antiseptik širokog spektra koji razoružava široko polje bakterija, gljivica i drugih „napasnika“ uzročnika infektivnih i upalnih procesa kod ljudi. Međutim, da li ste znali da jod možete da koristite da biste spasli i baštu od raznih bolesti biljaka?
Gljivične i druge bolesti biljaka nestaju samo sa korišćenjem jedne kapi joda
Jod u baštovanstvu
Pametni baštovani već dugo primjenjuju jod da bi uspješno izliječili gljivične bolesti biljaka.
JOD I PEPELNICA
Rastvor na bazi jod odlično suzbija pepelnice, koja zna da izjeda biljku sporije, ali zato ne i bezopasnije. Od pepelnice najčešće oboljevaju krastavci, tikvice i bundeve.
Ako primjetite prve znake ove bolesti počnite da tretirate usjeve sa rastvorom (9 litara vode, 1 l sirutke, 1 ml joda), ponavljajući postupak svakih 5 do 7 dana. Ako budete uporni možete se potpuno osloboditi ove bolesti.
Iskusni baštovani će vam reći, da biljke tretirane rastovorom joda duže rađaju. Čak i ako nema zankova pepelnice, prskajte krastavce ovim rastvorom svakih 10 do 12 dana.
Ako je od pepelnice „stradalo“ neko drugo povrće ili sadnice, ukrasno drveće itd. tretirajte ga rastvorom joda i to 5 ml joda rastvorite u kanti vode.
JOD I PLAMENJAČA
Da biste spriječili plamenjaču na paradajzu potrebno je da napravite sljedeći rastvor:
9 litara vode pomiješajte sa 1 litar sirutke i dodajte toj tečnosti još 2 ml apotekarskog joda (5% koncentracije). Nakon 12 do 14 dana od presađivanja biljke u zemljište, prskajte je ovim rastvorom i nastavite redovno prskanje svakih 10 do 12 dana.
Ako primjetite prve lezije na biljkama, odmah ih izvadite iz grmlja paradajza, a ostatak isprskajte ovom otopinom joda i ponavljajte prskanje svakih 5 dana. Podmukla plamenjača bi trebala da se povuče.
Pročitajte: Prskanje paradajza sodom bikarbonom
Jod protiv truleži krastavca
Napravite rastvor od 10 litara vode i 1 ml joda, pa sa njim tretirajte korijen krastavca i spriječite truljenje koje je neizbježno tokom vrućeg i kišnog perioda. Svaki grm krastavca polijte sa litar ovog rastvora.
Istim rastvorom možete da tretirate i tikvice, s tim što možete na 10 l vode da dodate čak 5 ml joda.
Kupus
Kupus voli jod. Da bi kupus bio zdrav zalivajte ga sa rastvorom od 10 l vode u koju ste dodali 2 ml joda. Svaku biljku zalijte sa 1 litrom ovog rastvora. Videćete kako „glava“ kupusa raste kao „iz vode“.
Jagode
Sačuvajte jagode od sive truleži tako što ćete 5 do 7 dana prije cvjetanja jagode i zemljište oko njih obilno zaliti rastvorom od 10 l vode i 1 ml joda. Ugrabite prije cvetanja da jagode čak dva puta zalijete ovim rastvorom i videćete da ih ni jedna bolest neće snaći.
Pročitajte: Kora od mrkve – Kako da je upotrebite za bolji rast i razvoj biljaka
Grožđe
Zaštitite grožđe od truljenja tako što ćete napraviti rastvor od 10 litara vode i 8 ml joda te sa njim obilno isprskati listove i plod. 10 dana pred branje nemojte da koristite ovaj rastvor.
Da biste dezinfikovali bilo koje sjeme, potrebna vam je samo jedna kap farmaceutskog joda razblažena u 1 l destilovane vode. U taj rastvor natopite gazu ili pamučnu krpu pa je dobro iscijedite, te u nju umotajte sjeme i ostavite ga da odstoji 6 do 8 sati. Poslije toga sjeme osušite na sobnoj temperaturi i posijte.
Jabuke
Od truleži možete zaštiti i jabuke ako ih isprskate sa rastovorom od joda (10 l vode i 10 ml joda). Prska se list i plod i to 10 dana prije berbe.
Pročitajte: Prirodno đubrivo od ljuske luka – Spremno za upotrebu za samo 24 sata