Vinogradari na dan Svetog Trifuna idu u vinograde, orezuju lozu i vinom zalivaju ฤokote, da bi time povratili vinogradu malaksalu snagu poslije dugog zimskog perioda, pa da poฤne bujati u proljeฤe koje se veฤ poฤinje primicati.
Ovaj obiฤaj u potpunosti uvaลพava i klimatske prilike u naลกim vinogorjima. Naime, do sredine februara se u naลกim vinogorjima javljaju jaki zimski mrazevi, a nakon toga nastupa toplije vrijeme, povoljno za obavljanje rezidbe. U to doba se veoma precizno moลพe utvrditi zdravstveno stanje i rodnost zimskih okaca, kako bi se obavila pravilna rezidba i na ฤokotima ostavio potreban broj rodnih okaca za donoลกenje odreฤene visine prinosa i kvaliteta groลพฤa u narednoj vegetaciji. Osnovni period rezidbe u naลกim uslovima je mart i poฤetak aprila, ลกto ukupno iznosi 30-40 dana. Jesenja i zimska rezidba se obavljaju u veฤim zasadima kako bi se uspjela zavrลกiti do poฤetka kretanja okaca.
Veliki broj sorti, iย uzgojnih oblika vinove loze,ย zahtijevaju paลพljivu i znalaฤku rezidbu. Neki vinogradari se u tom poslu ne snalaze najbolje, pa prave greลกke koje se kasnije teลกko popravljaju. ฤesto se to ne moลพe ni uฤiniti.
Zato treba poลกtovati osnovna pravila rezidbe:
- Stalno se mora imati u vidu da osnovni cilj rezidbe nije samo postizanje ลกto veฤeg prinosa, nego i njegovanje i oฤuvanje uzgojnog oblika ฤokota.
- Rezidbom prvo treba odstraniti sve dijelove ฤokota koji ugroลพavaju njegov osnovni uzgojni oblik, tj. izduลพene krakove ili deformisaneย rodne ฤvorove, nedozrele i sasuลกene lastare. Na taj naฤin se i na najsloลพenijim uzgojnim oblicima lakลกe uoฤavaju rodni elementi, odnosno jednogodiลกnji zreli lastariย s pravim zimskim okcima. Potom se oni orezuju na rod i tako seย postiลพe najpravilniji raspored rodnih okaca.
- U zavisnosti od sorte i gustine sadnje, svaki ฤokot treba opteretiti odgovarajuฤim brojem okaca. Najbolje je da se optereฤenost ฤokota, umjesto odoka, odreฤuje prema jedinici povrลกine, ลกto je 7-10 okaca po kvadratnom metru. Ako je razmak sadnjeย 2 h 1 metar, po ฤokotu treba ostaviti najmanje 14, a najviลกe 20 okaca,ย u zavisnosti od toga koja je sorta u pitanju.
Treba znati da sve dok loza โmirujeโ vlada negativan pritisak, ali ฤim lozu oreลพemo nastupi prodiranje vode u lastare, te se zbog toga smanjuje otpornost loze na niskim temperaturama. Zimski pupoljci podnose -13 do -15ยฐC, jednogodiลกnji lastari -18 do -20ยฐC, a staro drvo do -25ยฐC. ย Vrlo rana, kao i vrlo kasna rezidba ima za posledicu kasnije pupljenje i kasnije zrenje groลพฤa. Prekasna rezidba pojaฤava โsuzenjeโ, gubitak hranjivih materija a ponekad i โguลกenjeโ pupoljaka.