Rezidba stubastih voćaka – Kod stubastih sadnica voća nije potrebna jaka rezidba zbog nagona sadnice ka stubastoj formi, tako da je rezidba svedena na minimum.
Bitno je da ostavite vođicu ili vodilicu da ne smetano raste, znači nikako je ne prekraćivati.
Takođe, u koliko neka bočna grančica pređe dužinu od oko 20-tak cm, potrebno je prekratiti tako da dužina bude do 20-tak cm, da bi se formirala stubasta ili stablasta forma voća.
Stubaste jabuke se minimalno orezuju. Rezidba se svodi na prorjeđivanje cvjetnih pupoljaka skraćivanjem rodnih kolača. Rezidba je nešto intenzivnija kod sorti koje obilno rađaju, kao što je hibrid zeleni dragulj.
“Rezidbom se sprečava da voćke prerode i zbog toga alternativno rađaju svake druge godine. Jednogodišnji ljetorasti duži od 10 centimetara, koji se mogu pojaviti na rodnim elementima gdje su formirani i cvjetni pupoljci, uklanjaju se u osnovi. Ako se jednogodišnji ljetorasti pojave direktno na vodilici, na mjestu gdje nema formiranog rodnog kolača, prekraćuju se na dva-tri pupoljka. Tako se obnavljaju rodni kolači i formiraju novi na mjestima koja nisu bila obrasla. Svaka voćka imaće uspravan porast i vitku kordunicu, obraslu rodnim elementima od osnove do vrha”, objašnjava Aleksandar Antić, dipl. inž. voćarstva.
Izvjesne korekcije mogu se uraditi i zelenom rezidbom. Tada se odstranjuju postrane grane koje prave sjenku ili se prekraćuju na dva-tri pupoljka. To se radi krajem juna i početkom jula, u vrijeme diferencijacije cvjetnih pupoljaka.
PROČITAJTE:
Povijanje grana ili rezidba bez makaza – Mjera kojom se postiže visoka rodnost
Rezidba voćaka stradalih od zimske hladnoće