Toplo proljećno sunce, miris prve trave, cvrkut ptica i nežan povjetarac idealni su za duge šetnje prirodom. Međutim, šuma u proljeće nije samo prelijepa – ona može skrivati i ozbiljne opasnosti. Neke od njih mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, pa čak i imati fatalne posledice.
Evo na šta posebno treba obratiti pažnju tokom boravka u šumi u proleće:
1. Nepoznate pečurke
Proljeće je vrijeme kada priroda oživljava, a među prvim znakovima tog buđenja su i rane vrste pečuraka. Međutim, neke od njih su uslovno jestive, a druge opasne po život.
Na primjer, obični smrčak može biti lako pomiješan sa otrovnim vrstama kao što je lažni smrčak (Gyromitra esculenta). Ove pečurke u sirovom stanju sadrže toksin koji može izazvati teška trovanja, oštećenja jetre, nervnog sistema, pa čak i smrt. Čak i pravilna termička obrada ne garantuje potpunu sigurnost.
Pravilo broj jedan: ako niste apsolutno sigurni u jestivost pečurke – ne berite je!
2. Krpelji i druge divlje životinje
Proljeće donosi i početak sezone krpelja. Njihova aktivnost počinje već krajem februara ili početkom marta, a vrhunac dostiže u maju i junu.
Krpelji prenose opasne bolesti kao što su lajmska bolest (borelioza), krpeljski encefalitis, anaplazmoza i druge infekcije. Neki od njih mogu imati ozbiljne posljedice po zdravlje, uključujući oštećenje nervnog sistema, srčanih funkcija, zglobova, pa čak i smrt.
Zaštita: nosite odeću dugih rukava, pantalone uvucite u čizme, koristite repelente i obavezno pregledajte tijelo nakon boravka u prirodi.
Pored ovih malih skoro neviljivih opasnsti tu su svakako i opasnosti od divljih životinja, kao što su vuk, medvjed, divlja svinja…
3. Otrovne biljke – Obični likovac
Jedna od najlepših, ali i najopasnijih biljaka naših šuma je obični likovac (Daphne mezereum). Nejgovi ružičasti ili bijeli cvetovi pojavljuju se rano u proljeće, a kasnije zamenjuju ih jarko crvene, privlačne bobice.
Cijela biljka je izrazito otrovna, posebno plodovi. Gutanje samo nekoliko bobica može izazvati ozbiljno trovanje, praćeno mučninom, povraćanjem, proljevom, pa čak i smrtnim ishodom, naročito kod dece.
Savjet: Divite se biljci izdaleka i nikada ne dozvoljavajte deci da je dodiruju ili beru plodove.
4. Opasnost od požara
U proljeće, dok trava i granje još nisu potpuno zelene, postoji velika opasnost od požara. Dovoljna je iskra, staklo koje fokusira sunčevu svjetlost, opušak cigarete ili neugašena vatra da izazovu šumski požar.
Preporuka: Ne palite vatru na otvorenom, ne bacajte opuške i staklo u prirodi, i budite posebno oprezni pri boravku u suvim šumskim predjelima.
5. Lovna sezona
U mnogim regijama Balkana proljeće je i sezona određenih vrsta lova. Šetnja kroz šumska područja u maskirnoj odeći ili bez vidljivih obilježja može biti rizična jer vas lovci mogu teško uočiti.
Savjet: Ako šetate šumom tokom lovne sezone, nosite svijetlu ili reflektujuću odjeću i izbjegavajte područja poznata po lovu.
Uživajte u prirodi, ali nikada ne zaboravite da budete pažljivi!
Prava priprema i informisanost mogu vam omogućiti sigurno i nezaboravno proljećno iskustvo.