Do prije nekoliko godina aronija, „nashi“ kruške, goji bobice i kumkvat su bile poprilično nepoznate vrste voćki u našim krajevima.
Karambola
Karambola (Averrhoa carambola), također poznata i kao “Zvjezdano voće”, je voće popularno u cijeloj jugoistočnoj Aziji, u južnom Pacifiku i dijelovima istočne Azije, a također se uzgaja i u Latinskoj Americi, na Karibima, te na jugu Sjedinjenih Američkih Država. Cijeli plod je jestiv, uključujući i ‘voštanu kožu’. Meso je hrskavo, čvrsto i iznimno sočno. S obzirom da se sastoji od 4% šećera, jako je slatko. Ovo voće je bogato antioksidansima, kalijem i vitaminom C. Ukus karambole se uspoređuje s mješavinom jabuke, kruške i limuna.
Pepino
Pitaja
Pitaya (pitaja) ili zmajevo voće je vrsta kaktusa koji dolazi iz Meksika, srednje i južne Amerike, a također se uzgaja u istočnoj i jugoistočnoj Aziji, kao i Izraelu, Cipru, Kini, i sjevernoj Australiji. Meso pitaye, koje se jede sirovo, ima blago slatki ukus i malo kalorija (opisano kao kivi ili lubenica). Sjeme se jede zajedno s mesom, a ono ima ‘orašasti’ okus. Od ovog voća se prave i sokovi i vino, dok se od njegova cvijeća prave čajevi.
Pomelo
Pomelo (Citrus maxima ili Citrus grandis) je voće porijeklom iz južne i jugoistočne Azije. Ovo je najveće citrusno voće na svijetu, sa 15 do 25 cm promjerom i težinom od 1 do 2 kilograma po komadu. Ima ukus poput slatkog, blagoga grejpa, te uopšte nije gorak kao grejp. Kora se ponekad koristi za marmeladu, ili dodatak slatkišima, a u nekim krajevima se jede nakon što se umoči u čokoladu. Vjeruje se da je grejpfrut nastao kao hibrid pomela i naranče.
Guava
Guava (Psidium guajava) raste na malom drveću širom Meksika, na Karibima, te srednjoj i južnoj Americi. Ovo voće ima sladak okus, bogato je vitaminom C, a kada se jede poprilično je tvrdo i hrskavo. Guava (poznata i kao guava jabuka) se uglavnom jede sirova, izrezana na kriške i umočena u šećer. Pored prehrane, guava se koristi i u proizvodnji šampona i sapuna zbog svog jakog i ugodnog mirisa