Svi volimo da vidimo lijepo negovanu biljku u stanu. Ljubitelji biljaka će sate posvetiti svojim saksijama, ali ima i onih koji nemaju volje da odvoje vrijeme za njegu cvijeća. Zato bi mogli da pokušaju sa biljkama kojima je za opstanak potreban samo vazduh.
Ne sade se, a rastu, ne zalivaju se, a cvjetaju – biljkama kojima je za opstanak potreban samo vazduh zovu se tilandsije ili vazdušne biljke. Zovu ih još i nebeske biljke zato što žive kao epifite, žive na drugim biljkama, ali nisu parazitske. Korijen im služi isključivo da se pričvrste za podlogu.
Kada se gaje u kućnim uslovima podloga može biti neko dekorativno drvo, žice, kamenje, silikonski konac, ali ono što je važno jeste da ih ne stavljamo na zemlju ili na neku vlažnu površinu.
„To su biljke iz roda tilancija pripadaju porodici ananasa ili porodici promiliacea. Većina ovih biljka, negdje oko 600 vrsta, žive u centralnoj, sjevernoj i južnoj Americi, sem jedne koja živi u Africi. Za ove biljke je karaktristično da nemaju korijen i da se razmnožavaju vegetativno. Dakle, bočni pupoljak izraste u novu biljku. U jednom trenutku ta biljka se otkine od majke biljke i nastavlja da živi svoj život“, objašnjava prof. dr Peđa Janaćković sa Biološkog fakulteta u Beogradu.
Pročitajte: Svemoćni eliksir za biljke: Preporodiće čak i one od kojih ste digli ruke
Na površini ovih biljaka se nalaze specifične ćelije, dodaje profesor, koje osim što služe za prihvatanje vode iz vazduha, odbijaju čak 45 odsto svjetlosti.
„Tako su dizajnirane da podsjećaju na stakliće i reflektuju svijetlsost, tako da u prirodi one jako dobro podnose i sunčevu svjetlost. Ukoliko ih gajite u kući, onda je malo drugačija stvar i neophodno je orošavati ih ujutru i uveče”, napominje prof. Janaćković.
Mogu da se potapaju i u vodu na svakih desetak dana, na dva do tri sata, samo je važno kada se izvade iz vode da se okrenu naopačke da se voda ne zadržava u pazuhu biljke.
Tilandsije su cvijetnice. Cvjetaju od kraja zime do ljeta i tada zavisno do vrste listovi iz zelene boje prelaze u roze, ljubičastu i crvenu, a cvjetići koji se pojavljuju uglavnom su jarkoljubičaste boje. Cvjetaju najčešće samo jednom, a zatim odumiru.
Pročitajte: Biljke koje će oplemeniti svaki dom
Ne mogu da budu na temperaturi manjoj od 15 stepeni, uglavnom vise sa nekog prozora ili se sad u staklene balone. Zahtijevaju puno svjetlosti, ali ne i direktno sunce.
U grupu epitafa spadaju i orhideje koje se lepo kombinuju sa vazdušnim biljkama. One ne vole da im korijen bude u vodi pa ih zato stavljamo u saksije sa produženim dnom ili korijen potapamo u vodu.
„Ideja da se ove biljke gaje sa nekim drugim saksijskim biljkama nije dobra. Zašto? Zato što ove biljke ne podnose previše vlage. Dakle, ako stavite biljku koju ćete zalivati relativno često ili s vremena na vrijeme, ta vlaga će štetiti tilandsijama. Zato je dobro da vise jer tako višak vlage se ne zadržava“, dodaje profesor.
Kada vazdušnu biljku stavljamo na žicu treba voditi računa da ne dođe u kontakt sa rđom jer je toksična za ove biljke. Iako su izdržljive treba ih prihranjivati jednom do dva puta godišnje nekim biološkim đubrivom ili đubrivom za orhideje.