Proljeće i sunčano vrijeme su u brojna dvorišta donijeli šarenilo, a sve veći broj ljudi se odlučuje i za raznoliko dekorativno drveće. Drveće pored dekorativne funkcije služi za čišćenje vazduha, te zadržava prašinu i razne čestice.
Nije potrebno mnogo prostora da u jednom ćošku napravite malu oazu, koja će čak i u bučnim gradskim sredinama služiti kao prostor za opuštanje. Potrebno je naglasiti da drveće ne zahtijeva mnogo truda i ulaganja, što je dodatna olakšica i razlog više da se priključite ovom trendu.
Ako ovog proljeća želite unijeti dašak hlada i ljepote u svoje dvorište razmislite o stablima koja smo izdvojili u nastavku.
Indijski jorgovan
Ovo predivno stablo će u svom punom cvatu privlačiti poglede svih koji pogledaju u vaše dvorište, a oplemeniće ga u onim trenucima u kojima drugo cvijeće već prestaje s cvatom. Najraskošnije je krajem ljeta i početkom jeseni, a dolazi u više sorti pa se možete odlučiti za neku od patuljastih sorti, kao i za stablo koje će dosegnuti visinu do 20 metara. Nije komplikovano za održavanje, osim što je krajem jeseni potrebno otkloniti uvele cvjetove. Vodite računa da ga posadite na osunčanom i poluosunčanom mjestu, te da je tlo dobro drenirano.
Japanski javor
Još jedno poprilično nezahtjevno drvo je i japanski javor, u posljednje vrijeme vrlo popularna ukrasna biljka. Karakteriše ga ukrasno lišće koje će tokom jeseni mijenjati boje od crvene, žute do ljubičaste i narandžaste. Naziva se još i dlanolisni ili crveni mrežasti javor, a najbolje će uspijevati na mjestima koja su u blagoj sjenci. Voli područja s umjerenom klimom, lako ga je oblikovati, a doseže visinu od pet do osam metara.
Jarebika
Ova izuzetno dekorativna drvenasta biljka sa crvenim detaljima se najbolje uzgaja na vlažnim, kiselim i dobro dreniranim površinama. Dobro će podnositi niske temperature i direktno sunce, a može napraviti i vrlo lijep hlad. Riječ je o prilagodljivoj biljki koja se lako uzgaja i održava, a može živjeti i do 100 godina.
Kelreuterija
Lako se uzgaja u prosječnom, suvom do srednjem, dobro dreniranom tlu na direktnom suncu, a prilagođava se širokom rasponu zemljanih podloga. Toleriše sušu i veliki broj gradskih nečistoća, te je idealna za urbanu sredinu. Tokom jeseni listovi joj poprimaju zanimljivu crvenu nijansu i podsjećaju na malene lampione pa se zato naziva i „lampion drvo“. Naraste prosječno oko sedam metara.
Likvidambar
Ovaj zeleni ljubimac zahtijeva barem šest sati sunčevog svjetla dnevno. Lako se uzgaja na prosječnom, srednje vlažnom, dobro dreniranom tlu i na direktnom suncu, ne toleriše hlad. Prilagodljiv je raznim vrstama tla, a cvjeta u aprilu i maju. Povedite računa jer nije otporan na izrazito niske temperature i traži oslobađanje dovoljno velikog dijela dvorišta, najbolje u seoskim sredinama.
Izvor: nezavisne