Ne postoje stroga pravila za upotrebu mineralnih đubriva pri uzgoju krompira, jer mnogo toga zavisi od vrste zemljišta i njegovih fizičkih karakteristika. Ipak, postoje opšte preporuke koje je korisno poštovati kako bi se postigli visoki prinosi:
- Mineralna đubriva kombinovati s organskim. Tlo obogaćeno organskom materijom bolje zadržava vlagu i hranljive materije.
- U jesen unositi fosforno-kalijumska đubriva, poput superfosfata, kalijum-sulfata i fosforitnog brašna, dok azotna đubriva treba unositi u proljeće, jer se azot brzo ispira iz tla. Kalijum i fosfor ostaju u sloju u koji su unijeti, a fosfati se sporo rastvaraju, pa se i unose na jesen.
Pročitajte: Najbolji prirodni načini za suzbijanje krompirove zlatice
- Koristiti đubriva bez hlora, jer hlor ometa nakupljanje skroba u krtolama. Ako se ipak koristi kalijum-hlorid, unositi ga isključivo u jesen i samo na pjeskovitim ili lako rastresitim zemljištima, da bi se hlor do proljeća isprao iz gornjih slojeva tla.
- Na plodnim ilovačama količina mineralnih đubriva može se smanjiti, dok se na lako rastresitim zemljištima (s pjeskovitom strukturom) treba povećati i unositi i u jesen i u proljeće.
- Održavati pH zemljišta između 5,5 i 6,5. Na kiselim zemljištima u jesen se preporučuje unos dolomitnog brašna, kreča ili đubriva alkalne reakcije kao što su drveni pepeo i fosforitno brašno.
Ako je pH zemljišta u granicama normale, onda se ova sredstva ne koriste kako ne bi došlo do prekomjernog alkalizovanja tla, što povećava rizik od pojave obične krastavosti krompira.