Kupina je biljka penjačica iz porodice ruža koja raste samoniklo na neobrađenim zemljištima, na rubovima oranica, u šumama, šikarama i živicama. Raste na brdima i planinama, uz puteve i potoke, a smatra se i najraširenijim šumskim voćem.
Odgovaraju joj područja s vlažnim i prohladnim ljetima, te blagim zimama, prozračna, plodna i dobro drenirana tla koja ne zadržavaju velike količine vode. Kupinu stoga nalazimo na području čitave Evrope, u Americi, na sjeveru Afrike te u zapadnoj i središnjoj Aziji.
LJEKOVITI SASTOJCI I PRIMJENA
Cijela biljka kupine je ljekovita. U proljeće i jesen se skuplja korijen kupine i mladi listovi s vršikama (obično prije cvjetanja tokom maja i juna), a od maja do avgusta u razdoblju cvjetanja skupljaju se cvjetovi. Listovi kupine se beru u junu i julu, a mogu se koristiti svježi ili sušeni. Bobe kupine, plodovi, se beru ili zeleni, tj. nezreli pa se suše, ili zreli krajem ljeta.
Hemijska ispitivanja i naučne studije su dokazali prisutnost brojnih nutritivno vrijednih fitokemikalija u kupini, i u plodu i u ostalim dijelovima biljke. Dokazano je da kupina obiluju željezom, a od ostalih elemenata pronađene su veće koncentracije mangana, kalcijuma i natrijuma.
Takođe sadrži i (galotaninske) tanine, vitamine, flavonoide (osobito antocijane), alkaloide, vlakna, te organske kiseline od kojih su najzastupljenije jabučna i vinska.
Pročitajte: Liker od kupina – Kako se priprema i koja su ljekovita svojstva?
Korijen, lišće i plod
Korijen, lišće i plod kupine se učestalo primjenjuju u slučaju upale krajnika i rana u grlu i ždrijelu za grgljanje i ispiranje. Mlado lišće kupine je dobro žvakati radi jačanja zubnog mesa. Zeleni plodovi kupine se osuše i melju te se koriste za liječenje hemoroida, uzimaju se 2-3 puta na dan na vrh noža uz malo vode ili vina.
Čaj od mladih pupova i lista kupine
Čaj od mladih pupova kupine se koristi za liječenje lišaja i kožnih osipa, dok se čaj od lišća i korijena upotrebljava za ublažavanje teškoća pri mokrenju i kod probave. Nezaslađen čaj od lista kupine se koristi i za ispiranje rana i kože te grgljanje s obzirom na pozitivan učinak prisutnih tanina na sluznicu. Čaj od lista kupine se konzumira i za snižavanje krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi.
Bobice kupine
Bobe kupine su vrlo zdrave i nutritivno vrijedno voće, ali, što je najvažnije, jako ugodnog ukusa i arome, Poznato je da pospješuju probavu. One su i zaista veliki izvor brojnih antioksidansa pa njihova konzumacija u svakodnevnoj prehrani poboljšava imunitet. Bobe kuvane u vodi služe za pravljenje soka koji se nudi bolesnicima (1 supena kašika soka u čaši vode), a sirovi plodovi i džem koriste za ublažavanje proliva i čišćenje glista.
Osušene bobice se daju gripoznim bolesnicima za podsticanje znojenja. Tanini koje sadrži kupina imaju blagotvoran učinak kod crijevnih bolesti djece i slabih osoba. Kupinovo vino se koristi za liječenje anemije, iscrpljenosti, slabe uhranjenosti, probavnih tegoba, za snižavanje krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi. Zbog prisutnosti tanina kupine nisu pogodne za osobe koje imaju problema s probavom i zatvorom.
Čisti sok plodova kupine dobijen direktno mehaničkim prešanjem se konzumira kako bi se olakšalo znojenje i iskašljavanje sluzi. Sirup od boba pomaže i u borbi s visokom temperaturom, dok pripravak od korijena kupine kuhanog u crnom vinu zaustavlja krvarenje kod žena u klimaksu. Poznato je da je bobičasto voće, a time i kupine, dobar saveznik u borbi s rakom, neurodegenerativnim i kardiovaskularnim bolestima.
Pročitajte: KUPINA – Vrijeme i način sadnje
PRIPRAVCI:
Čajevi i čajne mješavine
Za čišćenje krvi se koristi čaj od lišća i vršika koji se priprema tako da se velika kašika usitnjenog biljnog materijala zakuva s 2,5 dl vode, a nakon što provrije, čaj se ostavi da odstoji 15-ak minuta poklopljen. Nakon što se procijedi, doda mu se med i spreman je za konzumaciju. Pije se topao, više puta dnevno.
Čajna mješavina koja sadrži jednake dijelove lišća kupine, jagode, lazarkinje i timijana se koristi za utaživanje žeđi i kao sredstvo koje podstiče mokrenje i time lučenje loših supstanci iz tijela.
Za ublažavanje grčeva i bolova uzrokovanih menstrualnim tegobama, preporučuje se čaj od cvijeta kupine u kombinaciji s lišćem i cvijećem imele, a isti čaj se koristi i za grgljanje kod upala grla.
Za ispiranje grla se takođe koristi i čaj od lista kupine koji je pripremljen tako da se 20 g lišća prelije s 1 l kipuće vode te mu se na kraju doda 200 g sirupa od ploda kupine.
Fermentirani listovi kao zamjena za čaj
U vrijeme oskudice pripravci od listova pripremljeni ovim postupkom su se koristili kao zamjena za pravi čaj. Listove kupine i maline zajedno s peteljkama pomiješamo u omjeru 1:3 i ostavimo da uvenu te ih nakon 24 sata izgnječimo rukama ili valjkom za tijesto. Tako pripremljene listove stavimo između dvije mokre kuhinjske krpe i držimo na toplom (oko 30°C) tokom dva dana pazeći da krpe budu stalno vlažne.
Ovim postupkom smo stvorili uslove da listovi fermentiraju, pri čemu mijenjaju boju u crnu i dobijaju poseban miris. Nakon toga je potrebno listove što prije osušiti, u rastresitom sloju, na toplom i prozračnom mjestu (može i u rerni na 40°C), a nakon toga se čuvaju u dobro zatvorenim posudama. Čaj pripremljen na ovaj način sličan je po ukusu pravoga čaju, ali ne sadrži alkaloide. Ovim postupkom se pripremaju i ostale fermentirane droge, npr. duvan, čaj, listovi šumske jagode, ribizla…
Tinktura za želudac
Tinktura za jačanje želuca se priprema tako da se šaka plodova kupine pomiješa s 5 velikih kašika meda. Potom se doda 1 litra rakije i sve se ostavi 6-8 nedjelja da stoji na suncu. Preporučuje se konzumirati jednu likersku čašicu pripravka dnevno.
Pročitajte: Kako uspješno uzgajati BOBIČASTO VOĆE na balkonu