NaslovnicaMagazinPriče sa selaKraljicu među cvijećem isplati se saditi, iako su ulaganja velika - Zarada...

Kraljicu među cvijećem isplati se saditi, iako su ulaganja velika – Zarada već prve godine, sljedeće se udvostručuje

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Da li ste nekada razmišljali da pokrenete biznis sa ružama?
Za nama je Dan žena, praznik kada se prodavci cvijeća najviše „slade“. Nepisano je pravilo da tada već visoke cijene cvijeća idu za koji procenat gore, a pošto je trenutno period kada se razmišlja o proljećnoj sadnji, možda ne bi bilo loše biti spreman za Dan žena sljedeće godine, ali ovog puta kao prodavac, a ne kupac.
Kao što je poznato, Srbija ima veliki potencijal u proizvodnji cvijeća i ukrasnog bilja, sa konstantnim rastom površina pod ovim kulturama, bilježeći u ovom sektoru agrara povećanje spoljno-trgovinske razmjene.
Razlog za to su povoljni klimatski uslovi, a jedna od najpoznatijih kultura jeste kraljica među cvijećem, ruža.
– Srbija ima povoljne klimatske uslove za gajenje cvijeća i ukrasnog bilja, a jedan od najpoznatijih primjera su ruže. Sa klimatskim uslovima sličnim onima u južnom dijelu Francuske, Srbija ima potencijal da proizvodi dovoljne količine ruža za domaće tržište, čime bi se smanjio uvoz – ističe naučni savetnik iz Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS Danica Mićanović.
Sudeći po Danu žena za nama, sadnja ruža se itekako isplati, s obzirom na to da su se u ovom periodu prodavale po komadu i do 400 dinara. Naravno, mogle su da se nađu i po cijeni od 200 do 300 dinara, ali ako uzmete u obzir da vam za jedan lijep i bogat buket treba bar pet ruža, biće vam potrebna pozamašna suma.

A koliko treba da uložite?

Na sajtu rasadnika Topalović iz Lipolista moguće je videte da najjeftinija sadnica ruže košta nešto više od 200 dinara. Za neke neobičnije vrste ruža, cijene idu i do čak 1.200 dinara po sadnici. Kako je svojevremeno pričao Milan Topalović, vlasnik ovog rasadnika, uzgajanje cveća jeste unosan posao, ali traži velika ulaganja. Za uzgoj ruža, istakao je Topalović tada, potrebno je nabaviti oko 2.000 sadnica. Za prateću opremu, u vidu pumpe za navodnjavanje, vam treba još oko 4.000 evra.
U prvoj godini, proizvodnja dostiže oko 15.000 cvjetova, a po cvijetu je tada moglo da se dobije oko 20 centi što je prihod od 3.000 evra. Sada je pretpostavljamo, kao i u slučaju sadnica koje su polovinom 2023. godine koštale nešto više od 100 dinara, cijena skoro duplirana, pa zarada može ići i do 6.000 evra. Već u drugoj godini taj iznos može da se duplira, a prihoduje se narednih 5 godina, piše Ekapija.
Tu su i troškovi analize zemljišta, njege cvijeća, kao i izdvajanje za mašine. Na to treba dodati i troškove transporta.

Uspješan primjer

Biljana i Mirko Gajić, nakon više godina provedenih u Švedskoj, gdje su živeli i radili, vratili su se u svoje rodno selo u RS – Crnjelovo.
U početku hobi, a danas, kako je pisao Kurir polovinom prošle godine, žive od uzgoja ruža, ukrasnog rastinja, tuja i čempresa. Na svom imanju uzgajaju deset vrsta sadnica ruža, sorti „poliante“ i stablašica. Posla oko njih ima, priča domaćin Mirko Gajić, ali kada je u svom rodnom zavičaju, ništa mu nije teško. U inostranstvu, priča, nije imao lak život.
– Tamo ima para, ali nema života. Radi svaki dan 12 sati. Odeš u 9 od kuće, dođeš u 22 sata, i 12, 13 sati sa putem. Nema slobodnog dana, ako hoće pare, zavisi u kojoj branši. Ja sam provodio po šest mjeseci bez slobodnog dana i skoro da to i nije život nikakav. Ovdje imaš odmor, imaš sve, imaš zdravu porodicu i to je najbitnije. Tamo nema ništa. Mi smo počeli negdje prije 20 godina, ruže, četinari, sve se proda. Dođu kući i odvezu, ovdje u BiH, oni dođu, naruče, sad ide i brzom poštom, sad je malo lakše. Nikakav problem nije bio, samo sad je manja zarada, nije ko prije što je bilo. Ranije je bilo manje uzgajivača, sad je malo više, ali još uvijek može da se prodaje – priča Gajić.
U posao je uključena cijela porodica, ali Mirku u svemu najviše pomaže njegova supruga Biljana. Oazu ruža i zelenila na njihovom porodičnom imanju potrebno je održavati svakodnevno. Čišćenje korova, orezivanje, kalemljenje, prihrana i zaštita, a kako bi ih spasili od visokih temperatura, vrše navodnjavanje sistemom kap po kap, svaki drugi dan.
– Pretežno radimo sami, sin nam pritekne u pomoć kada je vađenje ruža i tuja. Nemamo radnike uopšte, mi se organizujemo sami. Posao oko ruža jeste zahtjevan, non-stop smo u njivi“.
Kada posaditi ruže?
Oni koji imaju ružičnjak ili planiraju da ga naprave znaju da se i oko sadnje treba valjano potruditi. Kako je pisao Agroklub, ovo cvijeće može da se sadi od juna do oktobra, odnosno u mjesecima kada zemlja nije smrznuta. Optimalno bi bilo da je temperatura vazduha iznad šest stepeni Celzijusa, a najpogodnije zemljište za obradu je ono kada nije previše vlažno odnosno blatnjavo.
Ukoliko je temperatura vazduha iznad 20 stepeni najbolje bi bilo da ruže sadite u kasnim popodnevnim ili večernjim satima.
Prije nego što se pristupi sadnji treba imati na umu da su ruže dugovječne, ostaju 10, 20 i više godina na stalnom mjestu i veoma je bitno odabrati pravo mjesto i položaj, odgovarajuće zemljište i kvalitetnu sadnicu.
– Ukoliko neko planira da sadi ruže, trebalo bi da zna da zemljište mora da bude na sunčanoj strani i naravno da bude zaklonjeno od jakog vjetra. Ruže najbolje uspjevaju na blago kiselom, plodnom i umjereno vlažnom tlu. Priprema zemljišta prije sadnje nije komplikovana; plodno tlo prvo treba prekopati, zatim usitniti frezom – kažu u Gradskom zelenilu Novi Sad.
Sadnice, prije sadnje, treba da budu orezane i zdrave
Nakon što ste izabrali mjesto i obradili zemlju, slijedi kopanje rupa, a veličina se određuje na osnovu korjena biljke. Rupa bi trebalo da bude duboka i široka na oko 30 centimetra, a razmak sadnje između dvije ruže je od 40-50 cm (čajevke), od 25 do 30 cm (mnogocvjetne), od 20 do 25 cm za patujaste ruže, a ukoliko planirate puzavičaste i ruže penjačice, njihov razmak treba da bude od 0,7 do jednog metra.
Kada kupujete sadnice, kažu u „Zelenilu“ vodite računa da su orezane, zdrave i spremne za sadnju.
Kada vrijeme bude idealno i kada krenete sa sadnjom, ruže izvadite iz kese, a koren potopite u sud sa vodom ili ih navlažite s mokrom krpom. Ukoliko želite da vam uspje korjen ruže ne smije da bude na suncu. Ukoliko se korjen osuši, najvjerovatnije da se sadnice neće primiti. Kada su svi ovi uslovi ispunjeni, ruže stavite u već pripremnjene jamice, gdje treba voditi račina da se ostavi mjesto za kalemljenje, koje bi trebalo da bude dva do tri milimetra iznad nivoa zemlje.
Kada zasadite ružu, ne preporučuje se pritiskanje zemlje rukama oko sadnice, jer se s tim može poremetiti dubina, a dešava se i da se pokidaju žilice oko korjena.
Kada se nagrne zemlja, oko sadnice rasporediti dve do tri kašike mineralnog đubriva, a zaliva se sve do momenta dok zemlja ne upije svu vodu. Ako je sušan period ruže treba zalivati jednom u 15 dana, ali tako što ćete pored humke iskopati kanalić u koji ćete sipati vodu.
Kada izbiju pupoljci, znači da ste uradili ‘veliki’ posao. Međutim, slijedi njihova njega, koja se sastoji u redovnom okopavanju, zaštiti od bolesti i štetočina i ljetnjoj rezidbi.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI