Presađivanje biljaka je važno kako bi im se osigurao pravilan rast.
U redovima koji slijede pokazaćemo vam kako da to sa lakoćom uradite.
Znaci koji vam govore da je biljci potrebno presađivanje
- korijenje biljke se pojavljuje na površini
- biljka je “žedna” više nego obično
- listovi su joj postali žuti ili smeđi iako sve radite po protokolu
- prošlo je od 12-18 mjeseci od kad ste je posadili u saksiju u kojoj se sada nalazi
- zemlja u kojoj se nalazi je puna insekata
- Ako ne primećujete ni jedan od gore nevedenih znakova, to bi značilo da vaša biljka ipak želi još malo da boravi u saksiji u kojoj se trenutno nalazi.
Materijal potreban za presađivanje biljaka
- saksija za cvijeće (veća od one u kojoj se sada biljka nalazi)
- zemlja za cvijeće
- kamenje lave – opciono
- baštenske rukavice
- lopatica
- makaze za orezivanje
- korpa za smeće
- stare novine
Postupak
Prekrijte površinu na kojoj ćete raditi starim novinama. Navucite rukavice i izvadite biljku iz stare saksije uklanjajući sa nje većinu starog zemljišta, jer je tokom boravka u njemu u proteklih 12-18 mjeseci apsorbovala sve hranljive sastojke i spremna je za novo zemljište. Iskoristite korpu za smeće da u nju sipate staru zemlju. Stručnjaci za sadnju biljaka savjetuju presađivanje biljaka jednom godišnje kako bi ona napredovala i imala kvalitetno zemljište oko sebe.
Ako vaša saksija nema drenažnu rupu, započnite sadnju stavljanjem kamenja lave na dno, koje ćete zatim prekriti zemljom. Kada ste saksiju ispunili do trćine njene dubine stavite u nju biljku i okružite je zemljom. Iskoristite lopaticu za zemlju kako bi dodali dovoljno zemlje u saksiju. Izbjegavajte pritskanje zemlje kako bi vazduh i voda mogli lakše da dopru do korenja biljke.
Sada slijedi zalivanje presađene biljke. Pri prvom zalivanju važno je da to radite postepeno, u više navrata dok voda ne prođe kroz dno posude u kojoj stoji saksija. Nakon toga pridržavajte se uobičajenog načina zalivanja.
Izvor: magazin.novosti
PROČITAJTE: