Naslovnica Poljoprivredne grane Zaštita i ishrana biljaka Koje djubrivo donosi najveće prinose?

Koje djubrivo donosi najveće prinose?

Za dobar prinos neophodno je obezbediti djubrivo ali koje djubrivo? Đubrenje poljoprivrednih kultura je neophodna mjera za dobijanje visokih prinosa i kvalitetnog proizvoda. Obavlja se  prije sjetve i tokom rasta biljaka. Neophodno je primjeniti određenu vrstu đubriva za određeni rezultat (da li se želi podstaći rast, prinos, kvalitet, otpornost na bolesti).

Mineralna đubriva se dele na dve grupe
  • nekompleksna đubriva sadrže jedan od tri glavna elementa (azot, fosfor ili kalijum)
  • kompleksna đubriva su poznata i kao NPK đubriva.

Sadrže u tačno određenom odnosu tri glavna elementa – azot, fosfor i kalijum, a sadrže i druge bitne makro i mikroelemente.

Koje djubrivo za postizanje dobrih prinosa?

UREA N 46 sadržaj azota 46 %, Najveći sadržaj azota u odnosu na ostala azotna đubriva. Ne mješa se sa drugim đubrivima. Može se koristiti i kao tečno đubrivo. UREA visoko koncentrovano azotno đubrivo čiji je azot u amidnom obliku. Koristi se u predsjetvenom đubrenju jer omogućuje postepeno pretvaranje amidnog azota u amonijačni i nitratni u skladu s klimatskim i agrohemiskim uslovima u zemljištu. Urea u jesen u osnovnom đubrenju služi za ubrzanu razgradnju biljnih ostataka, tj. aktiviranje organskog azota iz zemljišta. Ureom se prihranjuje većina biljnih kultura.

KAN N 27 sadržaj azota 27 %, sadržaj MgO 4,5 – 5,5 %, sadržaj CaO 6,5 – 8,5 %,Kalcijum amonijum nitrat. Neutralno đubrivo (hemijski, fiziološki kiselo). Pogodno za prihranu. Bez štetnog uticaja na fizičke i hemijske osobine zemljišta. KAN je poznato azotno đubrivo za prihranu svih poljoprivrednih kultura. Sadrži pola azota u amonijačnom, a pola u nitratnom obliku, pa djeluje brzo i nešto produženo, tako da zadovoljava potrebe bilja za azotom u određenom periodu. Sadržajem dolomita (oko 23 %) utiče na delimičnu neutralizaciju kiselosti zemljišta, a sadržajem magnezija zadovoljava potrebe bilja i za tim biljnim hranivom.

AN N 33,5 – amonijum nitrat, sadržaj azota 33,5%,sadržaj MgO 1%, Vrlo rastvorljiv. Velika sposobnost upijanja vode sa porastom temperature (skladištenje leti). Dužom upotrebom zemljište se zakišeljava. Vezivanjem amonijum jona u zemljištu istiskuje se Ca i Mg koji se ispiraju. AN 33,5 % je N đubrivo istih karakteristika kao KAN 27 % N s više aktivne materije, a manje magnezijum oksida. Koristi se u prihrani svih poljoprivrednih kultura. Ne smije doći u dodir s mineralnim i organskim uljem jer tada posta je zapaljivo i eksplozivno. Vrlo je važno strogo pridržavanje propisa o postupku transportiranja i skladištenja. Prednost primjene ovoga đubriva je u mogućnosti kvalitetnije raspodjele po površini i u većoj produktivnosti rada.

Di-amonijum fosfat (DAP) i momo-amonijum fosfat (MAP) sadrže relativno malu količinu azota – DAP 17 %, a MAP 11 % – i imaju jaku kiselu reakciju. Mogu biti pogodni za primjenu kod kultura kojima je potrebno dodati fosfor, s obzirom da sadrže oko 50% fosfor oksida.

Monoamonijum fosfat (MAP) može da se primjenjuje kako samostalno, kukurtako i u mješavinama đubriva. MAP sadrži 48% fosfor P2O5, od kojih je skoro cjelokupan sadržaj odmah dostupan biljkama, i 11% azota. Primjenom MAP -a povećava se kiselost zemljišta, ali je ovo đubrivo cjenjeni izvor fosfor P2O5.

Diamonijum fosfat (DAP) ima nešto manji sadržaj P2O5, – 46% i više azota (18%) od MAP-a. Skoro celokupna količina oksida fosfora u DAP je odmah dostupna biljci. I ovo đubrivo uvećava kiselost zemljišta, ali je njegova primena veoma ekonomična.

Koje djubrivo za postizanje dobrih prinosa ?

NPK visoke koncentracije hraniva NPK(SO3) 5-20-30 , NPK 8-26-26 NPK 6-18-36 NPK 10-30-20 NPK 7-20-30

Ovu grupu čine NPK đubriva visokih koncentracija hraniva (55 – 60 %), i to ih čini posebno pogodnim za transport i skladištenje u rasutom stanju. Sva ova đubriva, su namenjena za osnovno đubrenje zbog svojih svojstava i odnosa biljnih hraniva.
Azot je u svim formulacijama u amonijačnom obliku, fosfor je vodotopiv, a kalijum kao kalijum hlorid, izuzev u formulaciji NPK 5-20-30 S kao kalijum sulfat (za kulture koje ne podnose hlor ili traže više sumpora). Pored osnovnog i meliorativnog đubrenja ove formulacije se mogu koristiti i u predsetvenom đubrenju okopavina ako je potrebno intenzivnije đubriti fosforom ili kalijumom.

NPK đubriva srednje koncentracije hraniva

NPK 15-15-15 NPK(SO3) 7-14-21(24), NPK(MgO) 8-16-24(2)

NPK(MgO) 13-10-12  NPK 13-13-21 NPK 20-10-10

Ova NPK đubriva sadrže azot u nitratnom i amonijačnom obliku i vodotopivi fosfor, a kalijum je u obliku kalijum hlorida osim u NPK 7-14-21 S gdje je kalijum u obliku kalijum sulfata i namjenjen je kulturama koje ne podnose hlor koje za svoj razvoj trebaju više sumpora kao što su duvan i vinova loza. Sva ova đubriva, su namenjena za predsetveno đubrenje zbog svojih svojstava i odnosa biljnih hraniva osim NPK 8-16-24 koja se koriste u osnovnom đubrenju. Iz ove grupe đubriva najviše se proizvodi NPK 15-15-15 obzirom na najšire mogućnosti primjene.

UAN N 30   amidni azot 50 %, amonijačni azot 25 %, nitratni azot 25 %, pH 6,5-7,5 %, UAN je bistra azotna tečnost. U 100 litara rastvora UAN-a ima 40 kg N što treba imati na umu kod određivanja doze. UAN sa tri oblika N prvenstveno je namenjen za đubrenje strnih žitarica, travnjaka. UAN se uspešno koristi za bržu razgradnju biljnih ostataka.

PROČITAJTE:

Mikrogranulisano đubrivo – Za jak korijen i brži porast biljke

Živinsko đubrivo – najjače, a organsko!

BANANA KAO ĐUBRIVO

Izvor: PSSS

Exit mobile version