Naslovnica Poljoprivredne grane Zaštita i ishrana biljaka Kako spriječiti plamenjaču paprike?

Kako spriječiti plamenjaču paprike?

Plamenjača je jedna od najznačajnijih bolesti paprike, ali i paradajza i krastavca. Paprika je na tog parazita osjetljiva u svim fazama rasta i razvoja. Simptomi bolesti manifestuju se u vidu poleganja rasada ili uvenuća i naglog sušenja starijih biljaka. Phitophtora capsici je zemljišni mikoorganizam. Zadržava se u zemljištu u stadijumu micelijuma. U zagrijanom zemljištu natopljenom vodom micelijum se aktivira i nastavlja sa dalje da se razvija. Svoju zarazu širi zoosporama koje se raznose vodom i to najvise ukoliko se navodnjavanje vrši brazdama, tj. natapanjem.

Nekroze česte na nadzemnim dijelovima biljke

Plamenjača paprike zahtjeva brzu reakciju povrtara. Nekroza obuhvata stablo sa svih strana i postepeno se širi naviše i naniže. Zbog razaranja zahvaćenog tkiva i prekida vode i hranljivih materija mlade biljke se istope za kratko vrijeme. Starije biljke venu nekoliko dana i suše se. Nekroze su česte i na nadzemnim dijelovima paprike. Dijelovi iznad nekrotičnih pjega venu i suše se. Plodovi se takođe suše, a meso ploda se raspada, pa od biljke ostane samo providna pokožica. Po vlažnom i toplom vremenu plodovi trule, a na površini se javlja rastresita beličasta navlaka od rasplodnih organa gljiva.

Obavezna dezinfekcija zemljišta

U područjima gde se patogeni organizmi nalaze obavezna je dezinfekcija zemljišta. To se obavlja vodenom parom, fumigantima ili kontaktnim fungicidima. Prije rasađivanja svaku biljku treba zaliti rastvorom preparata na bazi propamokarb-hidrohlorida ili metalaksila-m, dok u slučaju masovne pojave, oboljele biljke počupati i spaliti. Važan savjet je takođe i obavezno pridržavanje plodoreda.

PROČITAJTE:

Manjak kalcijuma u gajenju paprike i paradajza dovodi do štete na plodovima

Dvije vrste pepelnica koje mogu smanjiti urod paradajza i paprike i do 70%

Povrće se nakon kiše razbolijeva – kako ga oporaviti na prirodan način

Exit mobile version