Zavisno o vremenu kada se obavlja rezidba, razlikuju se dvije vrste rezidbe. Prva je zimska rezidba, koja se obavlja u vrijeme mirovanja vegetacije. Moลพe se obavljati od jeseni do proljeฤa dok pupoljci ne krenu. U praksi se najฤeลกฤe obavlja u rano proljeฤe kada proฤu jake zimske hladnoฤe jer su voฤke nakon rezidbe osjetljive na smrzavanje.
Druga rezidba obavlja se u razdoblju vegetacije i zove se ljetna rezidba ili rezidba u „zeleno“. Njome se popravljaju i dopunjuju uฤinci rezidbe u mirovanju i pojaฤava osvjetljenost kroลกnje kako bi se osigurao kvalitet plodova i zametanje rodnih pupoljaka za sledeฤu vegetaciju. Zelena rezidba obavezana je mjera za uzgojni oblik vretenasti grm i vitki vretenasti grm.
Obavlja se viลกe puta. U poฤetku vegetacije, odnosno u fazi kada mladice narastu oko 15 cm, obavlja se piniciranje nepotrebnih mladica. Taj zahvat je znaฤajan za oblikovanje uzgojnih oblika jer se rast voฤki usmjerava od poฤetka u skladu sa ลพeljenim uzgojnim oblikom te voฤka ne troลกi snagu na rast mladica koje bi se u sledeฤoj godini prilikom rezidbe u mirovanju odbacile.
Piniciraju se mladice blizu vrha izbojka koje bi postale konkurencija produลพnici kako bi se sprijeฤilo ogoljavanje donjih dijelova grana i poboljลกala osvijetljenost. Piniciraju se i sve mladice koje rastu okomito u vis, osim izbojaka na vrhu grane iz koje se nastavlja njezin rast i mladica koje se mogu upotrebiti za zamjenu kakve grane.
Druga ljetna rezidba obavlja se kada mladice zavrลกe rast. Zavrลกetak rasta mladica jezgriฤavih voฤaka prepoznaje se po oblikovanju gornjeg pupoljka. Kod koลกtiฤavih voฤaka tada mladica odbaci najgornji pupoljak, a njegovu u logu preuzima prvi postrani ispod vrha.
Tada se izbacuju mladice koje smo propustiliย pinicirati i koje zasjenjuju unutraลกnjost korลกnje. Treba paziti da se jaฤinom rezidbe ne pretjera kako se ne bi previลกe smanjila lisna povrลกina. Nepotrebne se mladice mogu jednostavno iลกฤupati. Prednost takvog postupka je ลกto se na tom mjestu viลกe ne razvijaju nove mladice koje bi u sledeฤojย ljetnoj rezidbi trebalo odstranjivati.
Polovinom avgusta obavlja se joลก jedno proreฤivanje nepotrebnih mladica koje su u meฤuvremenu izrasle ili nisu odstranjene ranije. Sve to pridonosi boljoj osvjetljenosti unutraลกnjosti kroลกnje i obojenosti plodova.
Dakle za rezidbu nema taฤno odreฤenog roka, ona se obavlja cijele godine u skladu sa rastom voฤke.
Izvor: AgroSavjet
PROฤITAJTE:
Ljetna rezidba: Obavezna agrotehniฤka mjera!
Kako orezati vinovu lozu u ljeto i zaลกto je to vaลพno?