Juli mjesec je pravi ฤas kada bijeli luk se vadi. Bijeli luk sa naลกih polja je sigurno najbolji za naลกe paprikaลกe, kobasiceโฆ Uvozni kineski lijepo izgleda ali nema toliko suve materije kao naลก bijeli luk, ukus je ono ลกto daje prednost domaฤem luku.
Kod bijelog luka razlikujemo dva varijeteta:
โ varijetet vulgare koji se razmnoลพava vegetativno (ฤenovima)
โ varijetet sagitatum koji obrazuje cvjetno stablo, cvast sa vazduลกnim lukovicama i veoma rijetko sa sjemenom (u naลกim uslovima).
U naลกim uslovima veliki je broj populacija koje se gaje i to ozimih sa krupnom glavicom i malim brojem ฤeลกnjeva i proljetnjih sa visokim sadrลพajem suve materije, sitnim lukovicama, veฤim brojem ฤeลกnjeva. Veฤina gajenih populacija su visoko specifiฤna za pojedina agroekoloลกka podruฤja, odnosno imaju uzak areal gajenja u kojem se uspijeลกno proizvode.
Bijeli lukย โ sadnja
Kod ove povrtarske kulture koja se gaji iskljuฤivo vegetativnim putem postoji stalni nedostatak deklarisanog sadnog materijala. Razloga za to ima viลกe kao ลกto je genotipska specifiฤnost, koja uslovljava potrebu za lokalnim sortama, mali koeficijent razmnoลพavanja, ลกto odreฤuje veliku koliฤinu sadnog materijala, kao i koriลกฤenje sadnog materijala samo u toku jedne sezone. Bijeli luk ispoljava veoma znaฤajnu reakciju na uslove spoljaลกnje sredine, koja se ogleda u promjeni niza osobina i o tome je neophodno voditi raฤuna pri introdukciji sadnog materijala, morao bi da potiฤe prije svega iz sliฤnog geografskog podruฤja. Prema temperaturi ima umjerene zahtjeve.
Poฤinje da klija na 3-5 C, a optimalna temperatura za rast korena je 10 C, a nadzemne mase 16-18 C, ฤeลกnjeva oko 20 C, a za dozrevanje lukovica oko 25 C. Ovakva biologija uslovljava ranu sadnju proletnjeg luka, jer se na neลกto niลพim temperaturama najprije formira korijen, a poslije na neลกto viลกim temperaturama formira jaka lisna masa od ฤije veliฤine zavisi i veliฤina lukovica. Kasnijom sadnjom sa porastom temperatura dolazi do slabijeg formiranja korijena, a samim tim i nadzemne mase, tj, manjeg broja i veliฤine listova ลกto se odraลพava na veliฤinu ฤenova. Pri visokim proljetnjim temperaturama, u poฤetku grananja, centralni konus rasta kod ozimih sorti prelazi u fazi mirovanja prije nego ลกto nastupi boฤno grananje. Tako nastaje lukovica bez ฤeลกnja.
Prema svjetlosti ima izraลพene potrebe, tako da ga ne treba saditi na zasijenjenim mjestima. To je biljka dugog dana, ลกto znaฤi da formiranje lukovica nastaje pri dugom danu. Ovo je jedan od ograniฤavajuฤih faktora u ลกirenju i gajenju sorti bijelog luka. Osjetljiv je na nedostatak vlage. Kritiฤni period je dvije nedelje poslije sadnje (period rasta korijenovog sistema), intenzivni rast listova (maj) i poฤetak formiranja ฤenova (do polovine juna).
Izbor predusjeva
Dobri predusjevi za ovu kulturu su oni koji rano napuลกtaju parcelu (strnjina, graลกak, mahunjaฤeโฆ). U plodoredu dolazi na drugo mjesto. Unoลกenjem stajnjaka pod ovu kulturu dobijaju se lukovice rastresite, podloลพne napadu bolesti, kratkog perioda ฤuvanja.ย Na isto mjesto dolazi poslije 4-5 godina, kao i iza vrsta iz iste familije. Osnovnu obradu bez obzira na vrijeme sadnje treba obaviti ฤim predhodna kultura napusti parcelu.
S obzirom na to da bijeli luk ima poveฤane zahtjeve prema plodnosti zemljiลกta, to znaฤi i potrebe za obilnijim ฤubrenjem u formi lako pristupaฤnih hraniva. Mineralna ishrana zasniva se na potrebi ove vrste za pojedinim hranljivim elementima, plodnosti zemljiลกta. okvirne preporuke za ฤubrenje bijelog luka su 80-100 kg/ha N, 60-80 kg/ha P2O5, 40-80 kg/ha K2O. Pod osnovnu obradu se unosi 1/3 N, polovina P i K u formulaciji 1:2:3. Preostalu koliฤinu ฤubriva se unose u proljeฤe, kod jesenje sadnje ฤim vremenski uslovi dozvole, a kod proljetnje nakon formiranja 3-4 lista.
Za sadnju se koriste krupni ฤenovi bez obzira koji poloลพaj zauzimaju na stablu.ย ฤenovi veฤe mase imaju veฤi poฤetni kapacitet za razvoj i razviฤe biljke, jer poฤetni razvoj luka je parazitski, s obzirom na to da se koriste rezervne materije ฤena. Ustaljeno miลกljenje da samo periferni ฤenovi daju najkrupnije lukovice. Pri sloลพenom grananju i spiralnom rasporedu unutraลกnji ฤenovi su najsitniji. Kod sorata sa prostim grananjem svi ฤenovi su pribliลพno iste veliฤine.
Dezinfekcija sadnog materijala se obavlja nekoliko dana pred sadnju. Ovom mjerom sprijeฤava se razvoj i ลกirenje bolesti. Koriste se fungicidi u trajanju 10-20 minuta poslije ฤega se vrลกi suลกenje ili sadnja. Sadnja se vrลกi se ruฤno ili maลกinski.
Maลกinska sadnjaย se obavlja sadilicama adaptiranim za sadnju crnog luka iz arpadลพika.ย Nedostaciย ove sadnje se ogledaju u nepravilnom poloลพaju ฤenova, koji zbog oblika zauzimaju leลพeฤi ili obrnuti poloลพaj. Ovakav poloลพaj usporava klijanje, odnosno ukorjenjavanje i poฤetni porast ลกto se kasnije odraลพava na formiranje sitnih i neujednaฤenih lukovica koje neฤe imati trลพiลกnu vrijednost. Iz ovih razloga ruฤna sadnja ima prednosti, jer pravilnim ulaganjem ฤenova biljka se brลพe ukorijenjava.
Bijeli luk vrijeme sadnje
Pri kaลกnjenju sa sadnjom rezultira da biljka brลพe prolazi odreฤene faze rasta pri nepovoljnim uslovima. U tim uslovima bijeli luk niฤe u proljeฤe i faze razvoja listova i obrazovanja ฤenova prolazi pri viลกim temperaturama te su veoma skraฤene. Jari bijeli luk u takvim uslovima daje manje prinose i veฤi procenat lukovica sa jednim ฤenom.ย Optimalan rok sadnje za naลกe uslove je prva polovina X,ย mada i sadnja do kraja X ne utiฤe na smanjenje prinosa.
Sorte proljetnjeg bijelog luka posebno reaguju na svako kaลกnjenje u sadnji. Sa porastom temperatura proljetnji bijeli luk formira slabiji korijenov sistem (optimum 5-10 C) koji nije u stanju da ishrani nadzemni deo biljke te se formiraju sitnije lukovice.ย Dubina sadnje uslovljena je veliฤinom ฤenova, debljina pokrovnog sloja treba da je 2-3 cm iznad vrha ฤena. Kod pliฤe sadnje usljed intenzivnog rasta korijena vrlo ฤesto dolazi do izbacivanja ฤenova na povrลกinu i suลกenja jer se dio korijena nalazi van zemlje, dok kod preduboke sadnje imamo usporeno nicanje te biljke zaostaju u nicanju i kasnije u porastu.
Razmak sadnje
Razmak sadnje bijelog luka uslovljen je krupnoฤom ฤenova. U prosjeku sadnja se obavlja na razmaku 30-40 cm izmeฤu redova i 8-10 cm u redu.ย Koliฤina sjemena zavisi od krupnoฤe ฤeลกnjeva i razmaka i u prosjeku se kreฤe kod proljetnjeg 800-1200 kg/ha, a kod jesenjeg 1200-1600 kg/ha.
Njega usjeva sastoji se u meฤurednoj obradi, navodnjavanju, prihranjivanju, zaลกtiti od bolesti, ลกtetoฤina i korova. Meฤuredna obrada veoma povoljno djeluje na stvaranje rastresitog gornjeg sloja zemljiลกta. Ovu mjeru je naroฤito vaลพno primkeniti rano u proljeฤe kad kreฤe vegetacija. Rastresitost je bitna za razvijanje lukovica.
Suzbijanje korova se efikasno sprovodi poslije sadnje prije nicanja sa preparatima na bazi pendametilena, dok kasnije u toku vegetacije visoku efikasnosnost pokazuje Goalย u koliฤini 0,4-0,8 l/ha. Primjenjuje se kada je luk u fazi 4-5 listova. Dominantna bolest u naลกim uslovima je plamenjaฤa, a takoฤe je prisutna i bijela truleลพ, rฤa i truleลพ korijena i stabla. Primjena fungicida se preporuฤuje joลก u dezinfekciji sadnog materijala, a kasnije u toku vegetacije praฤenjem uslova za pojavu bolesti.
Ekonomski najznaฤajnije ลกtetoฤine su lukova muva, muva jesenjeg bijelog luka. Lukova muva se pojavljuje u proljeฤe kad i na crnom luku. Muva jesenjeg belog luka se javlja na parcelama gde se ne poลกtuje plodored. ล tete od ovih insekata se uoฤavaju tek u proljeฤe sa porastom temperatura. kada se uoฤe ลกtete tada je veฤ kasno za tretiranje, tako da je potrebno preventivno tretiranje u rano proljeฤe naroฤito ako su uslovi pogodovali za let ovog insekta.
Bijeli luk vrijeme je za vaฤenje luka
Bijeli luk se vadi u fazi masovnog polijeganja nadzemne mase.ย Nije preporuฤljivo saฤekati da se nadzemna masa u potpunosti osuลกi. Pored toga ลกto je tada oteลพano vaฤenje i skupljanje lukovica, u sluฤaju kiลกnog perioda moลพe doฤi doย retrovegetacije. Samo vaฤenje se odvija ruฤno ili maลกinski.
Jesenji bijeli luk dospijeva za vaฤenje u prvoj polovini jula, a proljetnji krajem jula. Nakon vaฤenja bijeli luk se suลกi na parceli, ili na promajnom mjestu, nakon toga se vrลกi ฤiลกฤenje, odstranjivanje suvih listova 1,5-2 cm iznad lukovice i odstranjivanje suvih korijenova.
Izvor: agroinfonet.com
PROฤITAJTE:
Slonovski bijeli luk: Sadi se kao i obiฤni, ali je blaลพeg ukusa
Evo zaลกto crni i bijeli luk produลพavaju ลพivot!
Kada nije bilo antibiotika, ljudi su se ovako lijeฤili bijelim lukom: Recept star 5.000 godina!