Šta je zapravo nar?
Ovo voće je donešeno u Egipat negde 1600 godina pre Hrista, gdje su ga obožavali ne samo kao važnu hranu (uvek je moralo da ga bude u faraonskoj palati), nego i u medicinske svrhe. Veoma su ga cenili, pa je naslikan i na zidovima grobnica jer je simbolizovao život nakon smrti. Nar je i simbol plodnosti u nekim kulturama i bogatstva u drugima, što je nadahnuto bojom njegovih bobica koja podseća na skupoceni rubin. Nar su upotrebljavali u svadbenim svječanostima u nekoliko drevnih kultura, a mnogi smatraju da je zapravo nar, a ne jabuka, zabranjeno voće iz Biblije. Ipak, ništa od svega ovoga nam ne objašnjava zašto je nar postao čest sastojak kozmetičkih proizvoda u poslednje vrijeme.
“Nar je moćno voće krcato antioksidansima poput antocijana i mnogih drugih biljnih polifenola. Ti sastojci su veoma efikasni kod detoksikacije kože od slobodnih radikala. Istovremeno, oni obnavljaju kožu koju veoma lako mogu da oštete najrazličitiji faktori iz okoline, poput UV zračenja. Antocijani pomažu našoj koži na sličan način kao i vitamin C iz citrusnog voća. Ali, to nije sve. Mnoga istraživanja su pokazala da sok i ekstrakt od nara potpomažu zdrav imuni sistem i podstiču zdravu cirkulaciju, kontrolišu loš holesterol i čiste krvne sudove, smanjuju rizik od srčanih bolesti, srčanog i moždanog udara i smanjuju rizik od nekih vrsta zloćudnih tumora.
Korist nara za kožu
Svako ulje koje djeluje kao antioksidans, poput arganovog i ulja nara, odlično je za kožu i treba ga upotrebljavati na licu, vratu i dekolteu. Čitavoj našoj koži trebaju antioksidansi. Sa svim tim nevjerovatnim antioksidacijskim, antimikrobskim i antiupalnim svojstvima, šipak kožu čini blistavom pa se odnedavno pojavljuje u mnogim novim antiejdž kozmetičkim proizvodima i proizvodima za sunčanje. Šipak pomaže kod mnogih problema s kožom, od suve kože do staračkih pega, hiperpigmentacije, upalnih akni i ožiljaka.
1. Regeneracija ćelija
Nar štiti epidermu (spoljašnji sloj kože) i pomaže u obnovi ćelija kože epiderme i derme (unutrašnji sloj), poboljšava cirkulaciju i zacjeljuje upalne procese na koži, obnavlja tkivo i ožiljke.
2. Zaštita od sunca
Nar sadrži sastojke koji štite kožu od slobodnih radikala, sprječavaju rak kože, pomažu kod opeklina od sunca i smanjuju vidljive znake oštećenosti kože sunčevim zracima. Ulje koštica nara štiti od raka kože i to polifenolnim antioksidansom koji zaustavlja rast tumora na koži.
3. Antiejdž
Nar čuva od preranog starenja, redukuje znakove strenja kože uzrokovanog izlaganjem suncu, pomaže u sprječavanju hiperpigmentacije i staračkih pjega.
4. Mladalački sjaj
Nar podstiče stvaranje kolagena i elastina, koji kožu čine mekšom, glađom i blistavom.
5. Suva koža
Nar je sjajan sastojak kozmetičkih sredstava jer njegova mala molekularna struktura omogućuje dublju penetraciju u kožu. Pomaže kod svih tipova kože (ali je važno s kojim se sastojcima za negu kože kombinuje). Kako ulje šipka prodire duboko u kožu, korisno je za suvu kožu, umiruje izrazito dehidriranu, ispucalu i iritiranu kožu. Sadrži omega 5 masne kiseline koje hidratiziraju i sprečavaju gubitak vlažnosti.
6. Masna koža/kombinovana koža
Ulje nara je dobro čak i za masnu kožu i koristi se i u proizvodima za kožu sklonu aknama jer sprječava pojavu bubuljica, smanjuje ožiljke i umiruje manje iritacije kože.
Nuspojave nara u kozmetici
Moguće su alergije/iritacije kože i na nar, ali su veoma rjetke. Ako već dosada niste otkrili da ste alergični na nar, verovatno niste ni na kozmetičke proizvode sa ovim voćem. No, polifenoli, posebno antocijani iz nara veoma brzo oksidiraju u vodi, pa ako želite da koristite proizvod s ekstraktom nara, nemojte da ga predugo čuvate, već ga uporebite što pre.
Kako da ga upotrebljavate
Najveća koirst nara je njegova iznenađujuća sposobnost regeneracije ćelija kože. Nar je odličan kad se koristi za određene probleme, samo na mjestima gde se pojavljuju, dakle u slučaju hiperpigmentacije, ožiljaka od akni, staračkih pjega i suve kože. Može da se koristi u najrazličitijim kombinacijama proizvoda i koncentracijama.
Izvor: Blic Žena