Četvrtak, 21 Novembra, 2024
NaslovnicaAgro vijestiGrađani kupuju samo ono što moraju - Cijene povrća neuobičajeno visoke

Građani kupuju samo ono što moraju – Cijene povrća neuobičajeno visoke

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Cijene poljoprivrednih proizvoda ove godine su dvostruko veće nego lani. Neke vrste povrća poskupjele su za dvadeset do trideset odsto, ali ima i namirnica, kao što je kupus ili krompir čije su cijene povećane i za pet puta.

Poljoprivrednici kažu da je do poskupljenja došlo zbog slabijih prinosa uzrokovanih dugotrajnom sušom i ljetnom žegom. Kvantaška i zelena pijaca u Bijeljini već decenijama se odlikuju izuzetno bogatom ponudom i relativno niskim cijenama, ali ove godine nije tako.

Domaće povrće proizvedeno na semberskim njivama izuzetno je skupo, pa građani kupuju samo ono što baš moraju i to u malim količinama.

“Podbacila godina za poljoprivrednike. Vremenske neprilike “obrale” rod. A kad je tako ceh plaćaju potrošači. Kupujem što moram i koliko mogu”, kaže za portal InfoBijeljina Bijeljinka Nada Sekanić.

Nakupci na pijaci kažu da su nabavne cijene povrća visoke, a sami nisu u mogućnosti da ih snižavaju radi bolje prodaje. Neke vrste povrća nisu mnogo skuplje nego u istom periodu prošle godine, ali krompir i kupus, koji čine osnovu zimnice, koštaju papreno.

“Kupus je marka, a vreća od osam do deset maraka, a deset kilograma krompira je 13 maraka, dok se kilogram prodaje po marku i po. Paprike zelene su marka, tikvice su dvije i po do tri marke. Luk domaći marka i po domaći, a holandski marka. Kupci reaguju a i sve manje kupuju. Ali nama drugi diktiraju cijenu. Evo npr kilogram pasulja domaćeg košta 10 KM, a nema ga dovoljno. Suša uništila sve”, priča za InfoBijeljina jedna od prodavačica na Zelenoj pijaci.

Foto: Infobijeljina / pijaca u Bijeljini

Visoke cijene uzrokovane su lošim prinosima. Jedan od najvećih semberskih uzgajivača povrća Mladen Lazić svake godine različitim kulturama zasadi 30 hektara prvoklasnog zemljišta. Uz sve znanje, i primjenu najsavremenijih agrotehničkih mjera, nije uspio da proizvede značajne količine povrća na otvorenom polju.

U plastenicima su prinosi bili nešto bolji, ali ni to nije ni blizu očekivanih količina.

“Bez obzira na postojeće sisteme za navodnjavanje nismo uspjeli da spasimo povrtarske kulture jer su dnevne temperature iznosile više od 40 stepeni. Ovo što smo uspjeli proizvesti, poskupjelo je i drži se na cijeni. Imali smo kupus prošle godine deset do 20 pfeninga, sad je kupus oko marke. Imali smo krompir koji se nije mogao prodati nikako, cijena je bila od 5 do 10 pfeninga, sad je cijena od marke do marke i 30 Što se tiče plasteničke proizvodnje ona je kontrolisana, ali smo morali uložiti ogromna sredstva, u krečenja, zasjenjivanja i razne druge načine kako bismo sačuvali rod”, kaže Lazić.

Semberski poljoprivrednici strahuju da bi sljedeća godina mogla biti još teža za proizvođače, prvenstveno zbog povećanja cijena goriva i repromaterijala.

Neke vrste đubriva dvostruko su skuplje nego prošle godine, dok je cijena određenih vrsta povećana i tri puta.

Ovako visoke cijene svakako će se odraziti i na poskupljenje njihovih gotovih proizvoda u narednoj sezoni.

 

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI