EVO KAKO DA CIKLAMA UVIJEK CVJETA

Najtraženija cvatuća zimska lončanica ciklama (cyclamen perscium hibridi) cvjeta od rane jeseni do proljeća.

Zavisno od ukusa i raspoloživog prostora ljubitelji ciklama mogu odabrati između patuljastih, tzv. “Cyclamini” sorti, zatim nešto krupnijih čija je visina do 15 cm, sorti srednjeg rasta do 20 cm i standardne visine od 30 cm ili malo viših.

Rascvjetala ciklama vrlo je osjetljiva na visoku temperaturu, a pogotovo na topao i suv vazduh u prostorijama s centralnim grijanjem pa ju je najbolje smjestiti između dvostrukih prozora gde će imati obilje svjetla. U stanovima sa jednostrukim prozorima obično je stavimo na prozor okrenut prema sjeveru, pazeći da topao vazduh od centralnog grijanja ne ide direktno na biljku.

Optimalna temperatura za dugotrajno cvjetanje je 10-16 stepeni C. Ciklami je potrebno puno vode pa je najbolje kompost održavati stalno vlažnim. Ujutro je treba zalivati odstajalom vodom pazeći da ne smočimo gomolj i nadzemni dio.
Najbolja metoda zalivanja je uranjanje saksije u veću posudu sa vodom, a nakon 10 min izvaditi je i prosušiti.

Dok raste i cvjeta zalivanje je dva puta nedeljno, a jednom u dvije nedelje je prihranite tekućim djubrivom. Kada je u pitanju vlažnost vazduha, okružite lonac tresetom ili ga držite na vlažnim kamenčićima.

Precvjetale stabljike redovno uklonite da ne narušavaju ljepotu.

Nakon cvjetanja smanjite zalivanje dok se listovi ne osuše, nakon čega lonac s gomoljem smjestite na prozračeno, tamno mjesto na balkonu ili u podrumu (kad prođe opasnost od mraza u vrtu) i ne zalivajte do sredine ljeta.
Kad biljka počne da razvija nove listove gomolj se presadi do polovine u svež supstrat i drži na svježijem i svjetlom mjestu uz redovno zalivanje. Problemi kod ciklame nastaju zbog listova koji su skloni smežuranju, često požute i klonu. Tada je potrebno zaliti (odozdo) ciklamu i premestiti je na hladnije i prozračnije mjesto. Ako primjetite sivu plijesan na listovima poprskajte fungicidom.

Izvor: Magično bilje

PROČITAJTE:

Šeflera – Savjeti za njegu ove sobne ljepotice

Kako bezbjedno PRESADITI ORHIDEJE i KADA je PRAVO VRIJEME za to

Exit mobile version