Naslovnica Poljoprivredne grane Ukrasno i ljekovito bilje Dimnjača – Korov koji liječi i jača

Dimnjača – Korov koji liječi i jača

dimnjača
Foto: doktorzdravlje.com

Dimnjača – HMarzell koji se bavio proučavanjem ljekovitih biljaka te praznovjerjem vezanim uz njih, opisao je vjerovanje prema kome će se djevojka udati za dečka kojeg će prvog sresti, kad bude nosila na prsima dimnjaču.

Dimnjača je jednogodišnja biljka sa stabljikom dugačkom od 20 do 40 cm, koja je najčešće polegla po tlu, a rjeđe je uspravna. Stabljika je nježna, tanka, šuplja i jako razgranata. Listovi su izmjenični, sivo zelene boje, pri dnu stabljike su na peteljkama, a gornji su sjedeći.

Svi listovi su perasto izrezani. Cvjetovi su ružičaste ili crvene boje, na vrhu ogranka sakupljeni su u grozdasti cvat. Svaki cvijet na vrhu ima tamniju pjegu. Vrijeme cvatnje je od maja do septembra.

Sa obzirom da se radi i o određenoj vrsti korova, nalazimo je gotovo posvuda, po vrtovima i poljima, po livadama, uz puteve i živice. Bez izraženog je mirisa ali je jako gorkog ukusa. Sakuplja se cijela biljka i to u vrijeme cvatnje, te se suši na toplom i sjenovitom mjestu. Suva biljka se usitni i pohrani.

Pročitajte: Da li ste znali da se KAMILICA u narodnoj medicini smatra PRIRODNIM ASPIRINOM, a evo i zašto

Sadrži brojne alkaloide (fumarin, kriptokavin, koridalin, sinaktin), gorke tvari, smole, kolin i flavonoide.

Za šta se koristi?

– koristi se kod proljetnog čišćenja organizma ili za povremeno pročišćavanje krvi i cijelog organizma,

– posebno je učinkovita kod problema sa žuči (podstiče izlučivanje, ali i stvaranje žuči),
– jača organizam, izaziva znojenje
– pomaže pri izlučivanju katara (želuca, crijeva, pluća, mokraćnih organa),
– liječi poremećaj metabolizma,
– izaziva pojačano mokrenje (kod vodenih i bubrežnih bolesti, šećerne bolesti),
– podstiče rad i pražnjenje crijeva (učinkovita kod hroničnog zatvora),
– liječi bolesti želuca (upalno stanje),
– učinkovita je kod izbacivanja štetnih tvari iz organizma (krvi, crijeva, bubrega, bešike, mokraćnih puteva, jetra, žuči),
– najpoznatija joj je primjena u tretmanu nečiste i bolesne kože te se preporučuje kod (osipa, lišajeva, psorijaze),
– može se koristiti i za liječenje hemoroida, šećerne bolesti, gihta, benignih i malignih tumora, ali i kod liječenja disajnih organa.

Čaj

Jedna supena kašika usitnjene biljke prelije se s dva dl vruće vode. Poklopi se te se pusti odstajati pola sata, poslije čega se čaj procijedi. Pije se dvije do tri šolje čaja dnevno.

Čajna mješavina za proljetne i jesenske kure čišćenja s dimnjačom

Izmiješaju se u jednakim dijelovima dimnjača, listovi breze, preslice, divlje maćuhice, korijen i nadzemni dio maslačka, kora krkavine i listovi matičnjaka. Dvije čajne kašike te mješavine preliju se s ¼ kipuće vode te se poslije deset minuta čaj procijedi. Pije se šolja čaja dvaput na dan. Ovako pripravljen čaj djeluje kao blago sredstvo za čišćenje organizma, pospješuje izlučivanje vode, uklanja štetne tvari iz organizma, podstiče izmjenu materija te čisti kožu.

Pročitajte: Čaj od kantariona i origana ima jaka antiupalna dejstva, ali evo kako ga morate pripremati

Tinktura

Oko 200 g dimnjače prelije se s jednom litrom 60 postotnog alkohola, začepi se i pusti se odstajati mjesec dana na toplom mjestu. Uzima se po 20 kapi s čajem dva puta na dan.

Sok

Svježe iscijeđen sok iz biljke uzima se u količini od jedne supene kašike koja se pomiješa sa 2 dl tople vode ili čaja. Svježi sok se može umiješati u med (od kestena, ruzmarina ili žalfije) i tako uzimati u liječenju bolesne jetre. Za liječenje kožnih obljenja (psorijaze, ekcema, akna, lišajeva, osipa) koristi se svježi sok kojim mažemo oboljela mjesta.

Kontraindikacije

Osobe s akutnim komplikacijama želuca, jetra i žuči ne bi smjele uzimati pripravke od dimnjače.

Napomena:

Prirodni lijekovi na našem portalu su preporuke preventivnog karaktera za vođenje zdravog načina života. Ukoliko imate neki zdravstveni problem prvo što trebate uraditi jeste da se konsultujete sa ljekarom. Ni u kakvom slučaju se nemojte oslanjati na alternativnu medicinu bez stručnog mišljenja.

Exit mobile version