Kada dođe jesen u prirodi se stvari mijenjaju, a mijenjaju se i potrebe naših sobnih biljaka. Kako da ih njegujete kako bi pravilno rasle, razvijale se i cvjetale tokom jesenjih dana – evo četiri važna savjeta:
1. Smanjite zalivanje
Ljeti je više svjetlosti, više temperature, suv vazduh u periodima kada nema kiše, što znači da biljke aktivno upijaju vodu i rastu. U jesen postaje hladnije, zemlja u saksijama se sporije suši, pa je potrebno smanjiti učestalost zalivanja. Da ne biste pogrešili sa zalivanjem, uvek je vredno provjeriti da li je zemlja u saksiji suva ili još nije. Mnogi ljudi preporučuju da se to uradi drvenim štapom, ali najlakši način je da to uradite prstom. One biljke koje su zahtijevale zalivanje dva ili čak tri puta nedeljno tokom ljeta, mogu se zalivati jednom nedeljno u jesen.
2. Biljke prenosimo sa balkona u sobu
Ako ste u leto premestili biljke na balkon, onda je u jesen vrijeme da ih vratite na njihova uobičajena mjesta. Štaviše, ovo se mora uraditi prije nego što temperatura noću počne da pada ispod 12 stepeni. Izuzetak od ovog pravila su balkonske biljke koje se mogu čuvati na otvorenom tokom jeseni. Glavna stvar je da zapamtite: što je hladnije, to ređe zalivate.
3. Uključite dodatno osvjetljenje
Naravno, vrijedi razmisliti gde da smjestite biljke u zavisnosti od osvjetljenja. Ako su svi prozori okrenuti prema jugu i jugoistoku, onda ne morate žuriti sa dodatnim osvjetljenjem. Svi ostali treba unaprijed da razmišljaju o dodatnom osvjetljenju. Naravno, možete odabrati vrste biljaka koje se mogu nazvati tolerantnim na sijenke. Preživeće zimu, ali se neće osjećati dobro. Odgovarajuće osvjetljenje može nadoknaditi nedostatke u njezi. Ako slučajno previše zalivate biljku, veća je vjerovatnoća da će njeno korijenje istrunuti u mraku. Takođe, uz dodatno osvjetljenje, biljke su manje podložne napadima štetočina.
4. Prehrana, presađivanje
Ako biljku treba presaditi – korijenje je previše izašlo, zemlja je siromašna i korijenje je počelo da trune od pretjeranog zalivanja i lošeg sušenja zemlje – potrebno je ponovo posaditi bez obzira na godišnje doba. Prehrana se može smanjiti, ali ne i potpuno ukloniti. Morate se fokusirati na stanje biljke: ako nastavlja da proizvodi nove listove, naravno, vrijedi je prihraniti. Ali budite pažljivi sa dozama.