Prema jednom predanju, od suza Bogorodice koje su padale na zemlju pored Hristovog raspeća, iznikla je biljka sva u cvastima rumenih suznih cvjetića. “Bogorodičine suze” (Coix Lacryma) pomalo liči na travu, neobuzdane je …
Porijeklom je iz jugoistočne Azije, ali se kasnije prirodno rasprostranila u mnogim drugim oblastima na nadmorskoj visini iznad 1.000 metara. Najčešće se može vidjeti pored močvarnih mjesta i potoka, a ima je i pored mora.
Njene bobice se, osim za izradu brojanica i nakita, koriste i u kineskoj narodnoj medicini. Okrunjeno zrno u svom sastavu ima 10,8 odsto vlage, 13,6 odsto proteina, 60 odsto masti, 58,5 odsto ugljenih hidrata, 8,4 odsto celuloze i 2,5 odsto pepela, i smatra se da ima neka ljekovita svojstva, recimo ublažava menstrualne poremećaje i urinarne infekcije, a može se koristiti i kao tonik za čišćenje lica, prenosi Politika.
Pročitajte: Flamingov cvijet – Nezahtjevna biljka u obliku srca u koju ćete se zaljubiti
U Indiji se gaji kao hrana za živinu, a pravi se i kaša za ljudsku ishranu i koristi kao dodatak jednoj vrsti piva. U Koreji i Kini od nje se prave destilovana pića, u Japanu sirće, na jugu Vijetnama ova je biljka jedan od sastojaka tradicionalne hladne supe, a na Tajlandu se često koristi za spravljnjanje čajeva.
Mada kažu da ovo “sveto rastinje” teško opstaje u našem podneblju, u nekim manastirima u Srbiji ipak uspjevaju da ga gaje u svojim baštama. Tako se brojanice i narukvice od sjemenki “bogorodičinih suza”, osim u Hilandaru, na radost mnogih mogu pronaći i u manastiru Vavedenje u Beogradu, gdje ih monahinje same nižu.