Agrumi su biljke koje potiču iz porodice Rutaceae, iz tropskih i suptropskih dijelova jugoistočne Azije.
Koristimo ovaj naziv za južno voće nakiselog ukusa (limun, pomorandža, mandarina, grejpfrut, limeta…).
Ovo voće je izvor vitamina C, sadrži malo kalorija, proteina i masti. Od šećera sadrži glukozu i fruktozu.
Agrume možemo uzgajati i kao sobne biljke. Svi smo vidjeli, ali ne često, drvo limuna u saksiji sa lijepim žutim plodovima. Biljku treba čuvati na osunčanom mjestu i zalivati umjereno. Zimi, kada nema dovoljno svjetlosti ne treba ih prihranjivati.
Agrumi se razmnožavaju reznicama ili iz sjemena
Od stare biljke možemo uzeti reznicu dužine 7-15 cm koju posadimo u manje posude u supstrat koji je mješavina pijeska i treseta. Nakon zalivanja posudu možemo uviti u vreću i ostaviti na umjereno osvjetljenom mjestu.
Vreću skidamo kada biljka ožili, nakon oko šest nedelja. Poslije toga na reznici će se pojaviti i prvi izbojci, pa možemo početi sa prihranom.
Raznožavanje iz sjemena se obavlja na sličan način. Sjemenke postavimo u posudu u kvalitetni supstrat i dobro zalijemo. Posudu prekrijemo i uvijemo u polietilensku foliju. Ostavimo je na toplom mjestu.
Pročitajte: Kineski limunovac – Plod sa pet ukusa
Nakon do šest nedelja sjeme će proklijati i onda posude treba postupno izlagati svjetlosti. Mogu se koristiti svjetiljke koje će osvjetljavati do 15 sati dnevno i biti postavljene na visini 30 cm od posude.
Biljke koje razviju par listića možemo presaditi.
Kada presaditi biljku?
Biljku presađujemo kada kroz rupice na posudi izbiju žilice. Presadimo je u veću posudu, u koju postavimo kvalitetan supstrat.