NaslovnicaMagazinPriče sa selaSistem uzgoja 'krava-tele' sve prihvatljiviji i u Lijevče polju i Potkozarju

Sistem uzgoja ‘krava-tele’ sve prihvatljiviji i u Lijevče polju i Potkozarju

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Savo Ugren,agronom iz Srpca, među prvim je pobornicima uzgojnog sistema ‘krava-tele’ koji se dokazao i u praksi u našim uslovima. Velike površine zemljišta pored Save u selu Bajinci, poznatije kao ‘utvaj’, Savo je iskoristio na najbolji način i započeo uzgoj škotske pasmine goveda ‘Aberdin Angus’.

Savo Ugren

Ugren kaže da je osnovni preduslov za ovakav način govedarstva  ispaša, a treba spremiti i manje količine hrane za zimu.

-Dovoljno je jedan hektar zemljišta po jednom grlu i za ispašu i za pripremu hrane za zimu. Goveda zimi jedu sve, od sijena, slame, kukuruzovine , pa do biljnih ostataka soje.Veoma su zdrava i vitalna, lako se tele, a telad je odmah spremna na otvoreni način držanja. Ovoj pasmini nisu potrebni specijalni uslovi za zimu, možda im je potrebnije sklonište od sunca ljeti, zbog crne boje, kaže Ugren, koji u stadu ima dvadeset krava i jednog bika.

Sistem ‘Krava-tele’ prihvatljiv i u Potkozarju

 Ovakav način stočarstva prihvatljiv je i u Potkozarju. Željko Blagojević na imanju u Grbavcima drži ovce, a rado bi se opredijelio za uzgoj goveda, upravo po sistemu ‘krava-tele’.

-Stari ljudi kažu ,mali papak –mala i zarada’. Zato sve više razmišljam o nabavci krava. Trenutno prikupljam informacije, razmišljam o gatačkom govedu, danas su me zainteresovala ova škotska ‘Aberdin Angus’,a u ovom sistemu moguće je držati i bosansku bušu. Imamo sedam hektara ograđenih pašnjaka na prelijepim obroncima Kozare, imamo i nastrešnice, pitku vodu, a i mogućnost da proizvedemo sijeno i drugu stočnu hranu, rekao je Blagojević.

Mišo Balaban, agronom, koji je sa Ugrenom radio u nekadašnjem gigantu, kombinatu ‘Mladen Stojanović’ iz Nove Topole, kaže da je domaće stočarstvo veoma respektabilno i da  ima idealne uslove za razvoj i širenje.

Bez dobrog ratarstva nema ni uspješnog stočarstva

-Ja jesam ratar, ali sam veliki dio radnog vremena radio za potrebe Govedarske farme u Novoj Topoli. Govedarstvo ne može bez dobrog ratarstva, a to znači da je potrebno pripremiti dovoljne količine kvalitetnog sijena, silaže ili prostirke. Takođe , farmeri moraju znati koliko u sprezi sa ratarskom proizvodnjom mogu proizvesti u stočarstvu, rekao je Balaban.

Sudeći prema iskustvu Save Ugrena, koji je uvijek raspoložen za pružanje stručnih savjeta i da podijeli iskustva, uzgoj ove škotske pasmine je u prednosti u odnosu nad drugim rasama.

-Prirast teladi ‘Angusa’ je veliki, junad ove pasmine su tražena na tržištu, njihovo meso je među najkvalitetnijim, a zauzvrat njihovo držanje nije komplikovano. Ko je u mogućnosti, kao što je pomenuo gospodin Blagojević, da pregonskim pašnjacima organizuje njihov boravak na otvorenom i ishranu, riješio je veći dio enigme, rekao je Ugren.

Upravo nakon prezentovanja njegovog uspješnog primjera u javnosti, uzgoj goveda po sistemu ‘krava-tele’ sve je prihvatljiviji i u Lijevče polju, Posavini, a i u Potkozarju.

Boško Grgić

Izvor: AgroSavjet

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI